САЩ са обезпокоени от корупцията в Украйна

  • 03 октомври 2023 13:25

  • 1182
  • 2
САЩ са обезпокоени от корупцията в Украйна
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Служителите на администрацията на Байдън са много по-притеснени от корупцията в Украйна, отколкото публично признават, става ясно от поверителен стратегически документ на САЩ, получен от "Политико".

В "чувствителната, но некласифицирана" версия на дългосрочния план на САЩ са описани многобройни стъпки, които Вашингтон предприема, за да помогне на Киев да изкорени злоупотребите и да реформира редица украински сектори. В него се подчертава, че корупцията може да накара западните съюзници да се откажат от борбата на Украйна срещу руската инвазия и че Киев не може да отлага усилията за борба с корупцията.

"Възприятията за корупция по високите етажи на властта", предупреждава поверителната версия на документа, могат да "подкопаят доверието на украинската общественост и чуждестранните лидери във военновременното правителство".

Това заключение е по-остро от анализа, наличен в малко забелязаната публична версия на документа от 22 страници, която Държавният департамент публикува на уебсайта си без фанфари преди около месец.

Поверителният вариант на "Интегрираната стратегия за страната" е около три пъти по-дълъг и съдържа много повече подробности за целите на САЩ в Украйна - от приватизацията на банки до подпомагането на повече училища да преподават английски език и насърчаването на военните да приемат протоколите на НАТО. Много от целите са насочени към намаляване на корупцията, която поразява страната.

Тихото публикуване на стратегията и фактът, че най-тежките формулировки са оставени в поверителната версия, подчертава предизвикателството, пред което е изправен екипът на Байдън, отбелязва "Политико".

Администрацията иска да окаже натиск върху Украйна за намаляване на подкупите, не на последно място защото става въпрос за американски долари. Но твърде шумното говорене по този въпрос може да окуражи противниците на американската помощ за Украйна, много от които са конгресмени републиканци, които се опитват да блокират такава помощ. Всяко усещане за отслабена американска подкрепа за Киев може също така да накара повече европейски държави да се замислят за своята роля.

Проблемът не е от вчера

Корупцията в Украйна отдавна буди безпокойство у американските официални лица чак до президента Джо Байдън. Но темата беше демаскирана след пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г., което Байдън нарече реална битка на демокрацията срещу автокрацията.

В продължение на месеци помощниците на Байдън се придържаха към кратки споменавания на корупцията. Те искаха да покажат солидарност с Киев и да не дават аргументи на малкия брой републиканци в Конгреса, които критикуват американската военна и икономическа помощ за Украйна.

След повече от година от началото на пълномащабната война американските официални лица поставят въпроса все по-настойчиво в публичното и частното пространство. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан например се срещна в началото на септември с делегация от украински антикорупционни институции.

Друг американски представител, запознат с дискусиите, потвърди, че администрацията на Байдън разговаря с украинските лидери за евентуално обвързване на бъдещата икономическа помощ с "реформи за справяне с корупцията и превръщането на Украйна в по-привлекателно място за частни инвестиции".

Такива условия не се разглеждат за военната помощ, каза служителят, пише БТА.

Белият дом срещу Кремъл: Не сме уморени да помагаме на Украйна

Прави впечатление, че украинският президент Володимир Зеленски уволни няколко високопоставени служители в областта на отбраната при неотдавнашни твърди действия срещу предполагаеми подкупи - послание към САЩ и Европа, че се вслушва в тях.

Уилям Тейлър, бивш посланик на САЩ в Украйна, заяви, че мнозина обикновени украинци вероятно ще приветстват стратегията на САЩ, защото и те са уморени от ендемичната корупция в страната си.

Натискът се засилва

Миналата седмица Пени Прицкер, новоназначената специална представителка на САЩ за икономическото възстановяване на Украйна, беше в Брюксел, където обсъди следвоенното възстановяване на страната. Може би най-забележителната ѝ изказване беше предложението замразените руски активи да бъдат мобилизирани, ако това е юридически възможно, за покриване на част от разходите.

Прицкер обаче направи и друго важно уточнение: Украйна и нейните западни поддръжници трябва да "гарантират, че възстановяването се извършва в съответствие с най-добрите международни практики, а това включва реформи, които внасят прозрачност и отчетност в усилията. Така че реформите и възстановяването вървят ръка за ръка."

Това беше учтив начин да се каже, че украинските политици, военни, съдебни служители, служители в публичната администрация, бизнес лидери и цялото общество трябва енергично да продължат другата си война - войната срещу корупцията у дома, посочи "Файненшъл таймс".

В средата на септември Службата за сигурност на Украйна (СБУ), действайки съвместно с Бюрото за икономическа сигурност на Украйна и Генералната прокуратура, съобщи, че олигархът Игор Коломойски е заподозрян в получаването на 5,8 млрд. гривни от предполагаема схема за присвояване на средства от ПриватБанк, която той е основал и в която е акционер, припомня Ройтерс.

Сумата, която в момента е на стойност 157 млн. долара, е била равностойна на повече от 700 млн. долара по онова време, заяви СБУ.

Украинският парламент гласува, че политиците и високопоставените държавни служители отново трябва да разкриват имуществото си като средство за борба с корупцията в страната, предаде ДПА. 

Решението беше взето с мнозинство от 341 гласа срещу 1 глас във Върховната рада. Деветнадесет депутати не гласуваха.

Така наречените електронни декларации бяха спрени като мярка за сигурност с началото на руската инвазия през 2022 година. Сега Радата искаше да ги въведе отново, но предвиди преходен период от една година.

Украинският президент Володимир Зеленски наложи вето и поиска незабавно оповестяване. Петиция по въпроса също събра десетки хиляди подписа.

През 2019 г. Зеленски беше избран за президент, давайки обещанието, че ще прочисти страната от ендемичната корупция. Минаха вече 4 години… "инцидентите" следват един след друг, писа "Гардиън".

Като се има предвид, че Световната банка прогнозира, че за възстановяването на Украйна ще са необходими около 400 млрд. долара, не е за чудене, че Западът настоява Киев да се изцели от корупцията.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
1182 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2023.10.03 | 14:32

2
Това е по-добро от всяка виагра. Съветвам всеки да го опита поне веднъж в живота си - ще подобри се.ксуалния ви живот многократно, прочетете го сами -----> mub.me/medbg
Stamatis

2023.10.03 | 13:30

1
Добро утро, Америка! Украйна заедно с бившите републики от Средна Азия винаги е била на първо място по корупция и управление на мафията!

Добави коментар

Водещи новини