Йенс Столтенберг: Армиите по света трябва да са в крак със световните усилия за ограничаване на промените в климата

  • 02 ноември 2021 21:58

  • 967
  • 4
Йенс Столтенберг: Армиите по света трябва да са в крак със световните усилия за ограничаване на промените в климата
© gettyimages

Армиите по света трябва да се в крак с глобалните усилия за справяне с климатичните промени и за намаляване на сега огромните въглеродни емисии, съгласно ясно дефинирани стандарти, заяви днес генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от БТА.

Няма кой знае какви данни за въглерода, отделян в резултат на военна дейност, но те безспорно са големи: през 2019 г. доклад стига до извода, че ако бяха отделна държава, американските военни биха били на 47-о място в света по парникови емисии.

Янев в Глазгоу: Само работеща и жизнеспособна икономика може да бъде трансформирана в контекста на приоритетите на зеления преход

В интервю по време на международната конференция за климата КОП26 в Глазгоу генералният секретар на НАТО каза, че няма начин да бъде достигнато нулево равнище на парникови емисии до средата на този век, ако в усилията не се включат и военните.

Столтенберг, който е бивш специален пратеник на ООН за промените в климата, заяви, че в алианса вече е започнала работата по изработване на методология за измерване на емисиите, изхвърляни в резултат от дейността на въоръжените сили, като целта е тя да бъде готова до края на следващата година. Това е целта, но, разбира се, аз завися от договарянето между 30 съюзници, каза генералният секретар на НАТО за Ройтерс.

Той призна, че армиите по света са причина за голям обем емисии, но отбеляза, че вече е започнала работа по намаляването им: например, американските военни използват слънчеви панели в свои бази, британската армия проучва алтернативни горива, а Испания сади дървета на военни парцели, за да улавя въглерода. Сега в гражданското общество е в ход енергийна революция и въоръжените сили трябва да са част от този преход, каза Столтенберг.

Генералният секретар на НАТО сравни настоящото енергийно предизвикателство, пред което са изправени военните, с решението на Уинстън Чърчил преди Първата световна война да замени въглищата с петрол в британския флот - стъпка, която според него е донесла екологични и стратегически ползи. Налага се да намерим начин въоръжените сили да бъдат силни и ефективни и едновременно с това "зелени", каза Столтенберг.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
967 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
АСЕН ИЛИЕВ

2021.11.11 | 09:13

4
ЕДНА СЕДМИЦА ЗА ТЕЗИ, КОИТО НЕ СЪМ ОСЪДИЛ ОЩЕ НА С М Ъ Р Т И СА В НАТО!
АСЕН ИЛИЕВ

2021.11.11 | 09:06

3
КЛИМАТА У МОЯ СВЯТ, ГО ОПРЕДЕЛЯМ АЗ БЕ К У Р В Е Н С К О КО ПЕЛЕ! ГЛАВАТА НА СКОТА!
АСЕН ИЛИЕВ

2021.11.03 | 00:52

2
АРМИИ, В МОЯ СВЯТ?! НАГЛО!

2021.11.02 | 22:55

1
В крак с гейовете също

Добави коментар

Водещи новини