Ударите на САЩ в Ирак доведоха до ответна реакция срещу Вашингтон

  • 31 декември 2019 09:25

  • 3178
  • 2
Ударите на САЩ в Ирак доведоха до ответна реакция срещу Вашингтон
© Getty Images/Guliver (архив)

Нанесените от САЩ удари в Ирак са били отговор на серия от ръководени от Иран нападения срещу американски сили на иракска територия, пише британският в. "Гардиън", цитирайки представители на американското правителство.

Много от извършените през последните два месеца 11 нападения срещу иракски бази, в които се намират коалиционни сили, са били извършени от шиитската паравоенна група Катаиб Хизбула (КХ). При една от тези атаки бе убит американец.

Ответните удари на САЩ срещу пет бази на КХ в Ирак и Сирия отнеха живота на 19 бойци, а 35 бяха ранени.

Ирак ще преразгледа отношенията си с оглавяваната от САЩ коалиция след вчерашните въздушни удари

Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо определи КХ като "подкрепяна от Иран незаконна паравоенна група, чиито действия" подкопават иракския суверенитет. "Президентът Тръмп беше много търпелив", добави първият дипломат на САЩ.

Русия и Иран порицаха нанесените въздушни удари. Командващият Силите за народна мобилизация - група, обединяваща предимно подкрепяни от Иран шиитски милиции, включително КХ - заяви, че "кръвта на мъчениците няма да бъде пролята напразно и нашият отговор ще бъде много тежък за американските сили в Ирак", отбелязва британското издание. САЩ изразиха недоволство и от реакцията на иракското правителство, което заяви, че ще преразгледа отношенията си с американските сили.

През последните месеци Ирак се очертава като основен театър на напрежението между САЩ и Иран, след Персийския залив и Ормузкия проток, пише френският в. "Либерасион". Нанесените в неделя вечерта удари бяха окачествени като "успех" от американския министър Марк Еспър и като "терористичен акт" от Иран, отбелязвайки ясна ескалация на напрежението между двете страни.

Ударите, освен това, показват за пръв път очертанията на "доктрината Тръмп" за употреба на сила. През юни президентът на САЩ отмени в последния момент ответни удари срещу Иран, след като Техеран свали американски безпилотен самолет.

САЩ удариха бази на подкрепяна от Иран шиитска милиция в Ирак и Сирия

Ударите срещу саудитските петролни обекти през септември, за които Вашингтон също обвинява Иран, не доведоха до военен отговор от страна на САЩ. Събитията от този уикенд показват, че нанасянето на физически вреди на американски граждани е там, където според Белия дом преминава "червената линия", която не трябва да се пресича.

Макар ударите да изясняват донякъде "доктрината Тръмп", те повдигат множество въпроси за възможния отговор на Техеран, за стабилността на Ирак и за бъдещето на международната коалиция срещу групировката "Ислямска държава". Иракските политици порицаха почти в един глас американските удари, като бившият премиер Адел Абдел Махди ги определи като "нарушение на иракския суверенитет". Според правителството в Багдад "американските сили действаха в съответствие със собствените си политически приоритети, а не с тези на иракчаните". Периодично появяващата се в Ирак кампания за прогонване на САЩ извън страната беше подновена с пълна сила.

В продължение на години Ирак се колебаеше между двамата си най-влиятелни покровители - САЩ и Иран. През последните месеци общественото мнение беше започнало да се настройва срещу Иран, като улични протести искаха да се сложи край на влиянието на Техеран, припомня в. "Ню Йорк таймс". Американските въздушни удари през уикенда обаче насочиха фокуса на обществената враждебност срещу Вашингтон, намалявайки натиска над Иран и организациите, които работят за него. Дори тонът при уличните протести се промени, като антииранските лозунги бяха заменени от антиамерикански. Протестиращите порицаха непропорционалния, според тях, отговор на САЩ - убийството на 24 членове на паравоенна група в отговор на смъртта на един американец миналата седмица. До края на деня имаше призиви за слагане на край на "американската окупация" и изтегляне на американските сили от Ирак. Тази промяна идва в много удобен за Иран момент.

Подкрепяните от Иран иракски паравоенни групи са все по-голям проблем за САЩ и Ирак. Те участваха в борбата срещу "Ислямска държава", в която бяха на същата страна като американците. Сега паравоенните организации са влиятелна фракция в Ирак, както от военна, така и от политическа гледна точка, разполагайки със значително влияние в парламента. Макар че технически са под наблюдението на иракските сили за сигурност, някои от тях имат силни връзки с Иран и значителна независимост.

Според анализатори мащабите на американския ответен удар означават, че Катаиб Хизбула вероятно ще се чувства длъжна да отвърне и може да използва антиамериканските настроения. "Това възпиране ли е или всъщност излага на риск цялото присъствие на САЩ в Ирак?", пита Ема Скай, преподавател в Института "Джаксън" към Йейлския университет.

Последвайте канала на

БТА
3178 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
amerikancite da si vzimat bagaja i barzo v indiq p

2020.01.01 | 12:00

2

ne sa vinovni 6iite we vinovni sa amerikancite kvo pravqt v irak da si vzimat bagaja i v indiq pri ciganite

Starija hush

2020.01.01 | 02:19

1

Da se smeni rezima na Irak momentalno s prezident sunit i toi 6te im svie sarmite na 6itite gadove.

Добави коментар

Водещи новини