Доналд Тръмп се подигра на кандидатите за президент на демократите

  • 14 октомври 2015 07:05

  • 2204
  • 2
Доналд Тръмп се подигра на кандидатите за президент на демократите
© gettyimages

Двамата основни кандидати за президентската номинация на американските демократи - 67-годишната Хилари Клинтън и 74-годишният Барни Сандърс влязоха в оживен спор по време на първия демократически кандидат- президентски дебат по няколко теми, сред които положителните и отрицателните страни на капитализма и контрола върху оръжията и коментираха Русия и войната в Сирия, отбелязват Ройтерс и АП

Дебатът се проведе в хотел в Лас Вегас с участието на петима кандидати. В диспута участваха освен бившата първа дама и бивш държавен секретар Хилари Клинтън и самопровъзгласилият се за социалист сенатор Барни Сандърс от щата Върмонт, и бившият американски сенатор Джим Уеб от щата Вирджиния, бившият губернатор на щата Роуд Айлънд Линкълн Чафи и бившият губернатор на щата Мериленд Мартин о'Майли.

В началото на дебата Клинтън и Сандърс постигнаха съгласие и разкритикуваха почти единодушно неравенствата, които подкопават основите на американското общество, допълва Франс прес. Клинтън обеща да се бори за намаляване на всички неравенства и за това да могат бащите да кажат на дъщерите си: Ти също може да станеш президентка, когато пораснеш. Сандърс пък посочи, че избирателната система в САЩ е корумпирана и отслабва американската демокрация. Той подчерта, че животът на цветнокожите в САЩ е от значение и обеща, че ще се бори за премахване на институционалния расизъм от върха до дъното в страната.

Барни Сандърс, който се описва като демократ социалист, похвали страни като Дания, Швеция и Норвегия за техните социални системи и за това как защитават своите работници, предаде Асошиейтед прес. Милиони американци работят по-дълго време за по-ниски заплати, посочи той и разкритикува американската система, която облагодетелства само 1 процент от американците, а именно най-заможните хора, предадоха АП и Ройтерс.

Клинтън призна, че много често капитализмът трябва да бъде спасяван от самия себе си, но добави, че работата на президентите е именно да озаптяват крайностите на капитализма. Тя добави, че капитализмът може да помогне на малкия бизнес. Относно контрола върху огнестрелните оръжия Клинтън упрекна Сандърс, че не е бил достатъчно твърд по темата и че е гласувал срещу законова разпоредба, която би дала възможност да се търси повече отговорност от производителите на такива оръжия. Сандърс пък каза, че подкрепя идеята за проверки на хората, които искат да купят оръжия и за отмяна на закона, който улеснява продажбата на оръжия по време на оръжейни изложения, предаде Ройтерс.

По време на дебата Клинтън се описа като прогресивен кандидат, който иска да доведе нещата докрай въпреки противопоставянето на републиканците. Тя каза, че винаги е защитавала едни и същи принципи и ценности. Тук тя се защити от критиките, че е променила позицията си за споразумението за Транстихоокеанското партньорство между 12 държави. Когато тя беше държавен секретар, тя беше "за" това споразумение, но сега заявява, че е против него. Тя аргументира тази промяна в позицията с това, че се е надявала, че споразумението ще бъде образно казано "златен стандарт". Но като всяко човешко същество, тя се е запознала с нова информация и е стигнала до извода, че това споразумение просто не отговаря на нейните собствени стандарти, предаде АП. Клинтън посочи, че въпросното споразумение няма да доведе до увеличаване на заплатите на американците, допълва Ройтерс.

Клинтън и Сандърс влязоха в дуел и по въпроса за външната политика на САЩ. Клинтън повтори призива си за по-твърди американски действия за спиране на сирийската гражданска война, предаде АП. Сандърс пък каза, че няма да подкрепи идеята за изпращане отново на американски бойни части в Близкия изток, за да се борят с терористите там, предаде АП. Той се обяви категорично против за изпращане на американски сухопътни сили в Сирия. Тук Клинтън посочи, че нито тя, нито някой друг поддържат подобна идея, предаде ТАСС.

Сандърс определи нахлуването в Ирак с цел сваляне на режима на Саддам Хюсеин като най-голямата външна политическа грешка в историята на САЩ, допълва ТАСС. По темата Русия Клинтън каза, че САЩ трябва да отговорят на действията на Москва и добави, че сега Русия се държи агресивно на международната арена. Тя обаче приветства действията на американската администрация за преговори с руснаците, така че на тях да им се даде ясно да разберат, че те трябва да бъдат част от намирането на решение за прекратяване на кървавата война в Сирия, за създаването на зони за сигурност там, така че хората да не бягат масово от страната. Клинтън обаче посочи, че смята за недопустими руските бомбардировки в Сирия и застана зад разпространяващото се в САЩ мнение, че руските самолети нанасят удари по сирийската опозиция, а не по бойците на групировката Ислямска държава, предаде ТАСС.

Останалите кандидати за президентската номинация на демократите изтъкнаха до голяма степен преимуществата си, отбелязва АП. Линкълн Чафи заяви, че неговите позиции по основните въпроси никога не са се променяли. Джим Уеб изтъкна опита си като военен от военноморските сили във Виетнамската война и като министър на военноморските сили в администрацията на Роналд Рейгън. Мартин о'Мали пък каза, че опитът му като дългогодишен представител на изпълнителната власт го прави най-добър лидер и припомни усилията си за увеличаване на минималната заплата, за узаконяване на еднополовите бракове и за прокарване на закони за контрол на огнестрелните оръжия.

В края на дебата Хилари Клинтън посочи разпространението на ядрените оръжия като най-голяма опасност за САЩ, докато според Барни Сандърс най-голямата заплаха за САЩ са климатичните промени, предаде Франс прес.

Кандидатите за демократическата номинация коментираха и казуса Едуард Сноудън, предаде Франс прес. Според Хилари Клинтън той е нарушил закона на САЩ, като е откраднал важни информации, които за жалост са попаднали в много лоши ръце. Тя заяви, че според нея, Сноудън не може да се прибере у дома, без да има последици за него. Според Барни Сандърс Сноудън е изиграл важна роля, за да запознае хората с мащабите на нарушаването на гражданските свободи и права. Сноудън намери убежище в Русия, припомня Франс прес.

По време на двучасовия дебат кандидатът за президентската номинация на републиканците Доналд ТръмпДоналд Тръмп Доналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, известен със сарказмите си, остана верен на образа си. Той коментира случващото се в Туитър, предаде Франс прес. Още преди началото на дебата той изрази шеговито надежда, че на него може да се роди звезда, а после определи дебата като досаден и каза, че неговите туитове са доста по-интересни. Накрая Тръмп каза, че демократическите кандидати сякаш рецитират машинално заучен текст и посочи, че двама дори не трябва да са на сцената, защото не са на ниво, но не уточни кого има предвид. Накрая той заключи, че гледайки дебата, Владимир Путин, не би се притеснил и уплашил при вида на такива кандидати, намеквайки, че той поне има вид и излъчване, необходими на американски президент. След приключване на дебата анализатори посочват, че Клинтън е доминирала в него, отбелязва Франс прес.
 

Последвайте канала на

БТА
2204 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.10.20 | 21:08

1
67-74 години, за какви кандидати говориме, те не с единия ,а направо с двата крака в гроба ХоХоХо Тея гранясали мозъци са опасни за света
monarch

2015.10.26 | 18:40

2
Опасни са за Русия!Навремето Рейгън беше също толкова стар,но смачка СССР.

Добави коментар

Водещи новини