Италия на ръба на пропастта?

  • 10 декември 2012 09:31

  • 1322
  • 0
Италия на ръба на пропастта?
©

Сред водещите теми за чуждите издания е обявеното през уикенда намерение на италианския премиер Марио МонтиМарио Монти Марио Монти – италиански политик и икономист. Роден на 19 март 1943 г. във Варезе, северна да подаде оставка заради оттеглената подкрепа за експертното му правителство от партията на Силвио БерлускониСилвио БерлускониСилвио Берлускони - италиански политик и предприемач, собственик на ФК Милан. Роден в Милано на 29 Народ на свободата. Монти посочи, че ще се оттегли от поста си след приемането на бюджета, припомнят изданията.

Бившият италиански премиер Силвио БерлускониСилвио БерлускониСилвио Берлускони - италиански политик и предприемач, собственик на ФК Милан. Роден в Милано на 29 в обширно интервю за в. "Кориере дела сера" коментира, че е трябвало да се стигне до обявената от Монти оставка, защото техническото правителство е изчерпало възможностите си. Берлускони припомни, че Народ на свободата не е предизвикал политическа криза, като е оттеглил подкрепата си за Монти, защото и без това избори е щяло да има догодина през пролетта. Той подчерта, че сега вотът се изтегля само с месец или месец и половина. Като евентуална дата за изборите Берлускони посочи 24 февруари. Бившият премиер съобщи също, че партията му обсъжда предизборна коалиция със Северната лига и подкани младия и амбициозен кмет на Флоренция Матео Ренци, който през ноември загуби изборите за лидерството на лявата опозиция, да се присъедини към неговата предизборна коалиция. За себе си Берлускони припомни, че зад гърба си има 20 години лидерски опит, 10 години опит на премиер, както и кариера на бизнесмен и всичко това го превръща във водач, на когото италианците имат доверие. Той посочи, че би изневерил на отговорностите си, ако не се кандидатира за нов премиерски мандат, въпреки че това ще му коства големи лични жертви. Изданието цитира и самия Монти, който казва, че се чувства свободен. Той посочва, че ще направи изявление за оставката си след седмица, когато в Италия ще има церемония по връчването на висши държавни отличия. Президентът на Италия Джорджо Наполитано също посочи, че тогава ще говори за създалата се институционална криза.

Италианската криза плаши Европа, пише в. "Стампа". За пример вестникът цитира председателя на Европейския парламент Мартин ШулцМартин Шулц Мартин Шулц – германски политик, председател на Европейския парламент Мартин Шулц е роден, според когото Берлускони е антоним на стабилността и завръщането му на власт е заплаха както за Италия, така и за цяла Европа. В. "Република" посочва, че първата реакция на президента Наполитано на новината за предстоящата оставка на Монти е било притеснение за реакцията на пазарите. И "Република", и "Стампа" приветстват достойното решение на Монти да подаде оставка, вместо да се поддава на непрестанните шантажи на Народ на свободата.

Френският в. "Монд" пише, че очевидно Монти също се е притеснявал за реакцията на пазарите, защото предвидливо е обявил намерението си да подаде оставка в събота, когато борсите не работят. Вестникът посочва, че сега Берлускони ще има възможност да ориентира предизборната си кампания върху темата за прекалено високите данъци, липсата на растеж, както и да възприеме критичен тон към Европа, която според него се подчинявала на прищевките на Германия.

Берлускони се завръща под знака на популизма, посочва и френският в. "Фигаро". Прибягването до популизма ще помогне на бившия премиер да намали изоставането си в допитванията до общественото мнение, които показват, че партията му се ползва с подкрепата на едва 14 процента от избирателите. Освен това партията на Берлускони е дълбоко разделена. Някои смятат, че кандидатурата на бившия премиер за нов премиерски мандат е немислима, други като Франко Фратини, бившия външен министър, критикуват нападките на Берлускони срещу Европа, а кметът на Рим Джани Алемано казва, че е потресен от намерението на Берлускони да се кандидатира отново и обмисля дали да не стане дисидент.

Берлускони твърди, че Италия е на ръба на пропастта заради мерките за икономии и високите данъци и затова ще се кандидатира за нов премиерски мандат, но в Италия мнозина са потресени от това, че ще трябва да се върнат към варианта на политиката "Или сте с мен, или се против мен", посочва британския в "Гардиън". Кризата беше предизвестена, след като в последно време Берлускони и неговата партия засилиха атаките срещу кабинета на Монти. В продължение на няколко месеца Берлускони обвиняваше Монти, че се е провалил в опитите да постигне растеж на италианската икономика. Но масло в огъня наля министърът на икономиката на Монти - Корадо Пасера, който заяви, че преизбирането на Берлускони би било стъпка назад за Италия, което мотивира пословично егоистичния медиен магнат да обяви намерението си отново да е италиански премиер, отбелязва в. "Индипендънт". В. "Файненшъл таймс" определя решението на Монти да подаде оставка в най-скоро време като изненадващо и посочва, че Италия отново ще изпадне в политически хаос и че ще има римейк на съперничеството между десницата и левицата. Оставката на Монти е разбираема, но това означава, че правителството му ще приключи управлението си хаотично. Освен това парламентът нямаше време да изготви нов изборен закон и сега италианците ще трябва да гласуват според несъвършения стар закон, който беше силно критикуван, посочва електронното издание на сп. "Икономист".

Американският в. "Уолстрийт джърнъл" публикува интервю с лидера на италианската левица Пиерлуиджи Берсани, който обещава, че Италия ще запази ангажиментите си към Европа. Изданието припомня, че Берсани е сочен от допитванията за следващия италиански премиер. Ново действие в италианската политическа драма - оттеглянето на технократа Монти увеличава възможностите да сцената да излезе политикът Монти, прогнозира в. "Ню Йорк таймс".

Последвайте канала на

БТА
1322 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини