-
18 юли 2022 10:35
- 1117
- 2
Монголия очаква Русия да започне изграждането на газопровода "Силата на Сибир 2" през нейната територия до Китай в рамките на две години, като Москва ще се опита да пренасочи към Азия своите газови находища, доставящи синьо гориво за Европа, съобщава БНР, цитирайки "Файненшъл таймс".
Премиерът на Монголия Оюн-Ердене Лувсанамсрай заяви пред финансовото издание, че докато войната в Украйна е забавила планирането на тръбопровода, той очаква строителството да продължи.
Проектът "Силата на Сибир 2" става критичен за Русия, тъй като тя е изправена пред перспективата да загуби Европа като пазар за своя газ след нахлуването си в Украйна и обвиненията, че изпозлва енергийните си доставки като оръжие, за да създаде ценова криза.
"Проучването за осъществимост на този проект приключи и ние вярваме, че строителството ще започне през 2024 г.“, посочи Лувсанамсрай.
"Силата на Сибир 2" ще свърже сибирските находища, които снабдяват Европа - която обеща да сложи край на зависимостта си от подкрепяния от държавата "Газпром" - с Китай, където търсенето на газ нараства.
Монголия, която има население от над 3,3 милиона жители на огромна територия, няма излаз на море между Китай и Русия. Лувсанамсрай каза, че обкръжението от две "суперсили" в момент на геополитически стрес създава усложнения, но че Монголия е свикнала да работи в тясно сътрудничество и с двете.
Улан Батор подписа меморандум за разбирателство с Москва през 2019 г. за проучване на тръбопровода "Силата на Сибир 2", който ще пренася до 50 милиарда кубически метра газ годишно през нейната територия.
Оюн-Ердене Лувсанамсрай посочи пред "Файненшъл таймс", че не е имало значително увеличение на натиска от страна на Русия за ускоряване на строителството на линията въпреки плановете на "Газпром" да насочи фокуса си към Азия. Шефът на "Газпром" Алексей Милер предположи, че Китай ще стане ключовият клиент на руския енергиен гигант в бъдеще.
Според монголския премиер окончателният маршрут на газопровода през Монголия "все още се обсъжда".
Предвижда се 2600-километровият тръбопровод да влезе в експлоатация около 2030 г., но ръководители от енергийната индустрия смятат, че този срок може да бъде изтеглен напред, предвид необходимостта на Москва да намери пазари за своите енергийни доставки.
В петък руският енергиен гигант "Газпром" обяви, че износът на газ за Китай през газопровода "Силата на Сибир" се е увеличил и ще продължи да расте в съответствие с условията на договора между двете страни. През първите шест месеца на 2022 г. износът на "Газпром" за Китай се е увеличил с 63,4%.
По предварителни данни добивът на газ възлиза на 249,7 млрд. куб. м от началото на фискалната година, отбелязвайки спад от 10,4% спрямо предходната година за същия период. Търсенето на газ на компанията на вътрешния пазар е спаднало с 1,9% през този период. Износът на газ за страните извън ОНД отбелязва спад от 33,1% в сравнение със същия период на предходната година, разкри компанията в своя Telegram Channel.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 2
Добави2022.07.18 | 10:59
Добави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2022.07.19 | 10:13