-
02 юни 2014 11:43
- 1617
- 0
В Астрахан специалисти откриха начин да "доят" есетри за хайвер, съхранявайки живота им вместо да ги изкормват. Специалисти разказват, как именно протича процесът на "доене" на рибите.
Прави се разрез от 2 см. в коремната част на рибата, от който като фонтан избива струя от черен хайвер. Голямата метър и половина риба се слага с корема нагоре на специална операционна маса, прави се разрез, като на "хирурга" асистират двама мъже с медицински ръкавици. Единият гали рибата по корема в посока на разреза по такъв начин се получава въпросното "доене", а другия държи леген, предназначен за събиране на хайвера. По този начин се "издояват" около 5 килограма, а понякога дори 6. След като рибата се "издои" се пуска обратно в развъдника, специален водоем за "родилки". Хайверът веднага се пакетира в пластмасови кутии, които се изпращат в специален цех, където продукта се превръща в скъп деликатес.
Специалистите разказват, че само допреди 100 години, хайверът е бил достъпен за всяко обикновено семейство. Проблемите с дефицитния продукт започнали през 1950-те години, когато в СССР е започнало масовото строителство на ВЕЦ, в резултат на което, есетрата е започнала да намалява. До 1970-та година уловът на есетра е бил 20 хиляди на година, но след разпадането на СССР.
Към 2000 година уловът е бил не повече от хиляда тона на година. Числеността на рибата е намаляла толкова много, че в един момент уловът й е бил абсолютно забранен, а цената на черния хайвер се увеличила до цената на златото. Именно в този период риболовната компания "Белуга" е започнала своя уникален експеримент с размножаването на дивата руска есетра и каспийската моруна - две от най-ценните породи риби.
Тъй като вкусът на хайвера зависи от средата за обитаване на рибата, компанията създала собствени развъдници, в които развъжда собствено есетрово "стадо". За да бъде хайверът с хубав вкус (тъй като в естествена среда рибите обитават проточни водоеми), специалистите използват изкуствени проточни водоеми.
Главната задача на специалистите е да съхранят живота на рибите. Вместо традиционното избиване на есетрите, с цел добив на черен хайвер, те измислили вариант да "доят" самката, като съхраняват живота й. Освен това, специалистите използват специални инжекции, които да предизвикват по-бързо "раждане".
Наричат тази процедура "ускорен аборт". Инжекциите се правят в мускулите на гърба на рибата със специален хормонален препарат, който влияе на организъма на рибата, но не и на хайвера. След което специалист извършва лека операция, като прави малък разрез, през който хайверът излиза навън. След такава процедура рибата се връща обратно във водата, а след кратко време може отново да се плоди.
Вижте още: WWF започна кампания за опазване на дунавските есетри (видео)
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05