Експерти: Кримският референдум за отцепване от Украйна е риск за Москва

  • 07 март 2014 09:22

  • 3891
  • 6
Експерти: Кримският референдум за отцепване от Украйна е риск за Москва
©

Дискусиите в централните руски медии са насочени към главната политическа новина - ръководството на Крим взе решение за присъединяване към Русия. Предстои полуостровът да се произнесе по въпроса на референдум, насрочен за 16 март.

Решенията на кримския Върховен съвет променят не само хода на украинската криза, но и отношенията между Москва и Киев, а до голяма степен и между Русия и Запада, пише "Комерсант". Киев нарече противозаконни решенията на кримските власти и настоява, че бъдещето на Крим може да бъде решено само с общоукраински референдум, посочва вестникът. Осъждайки сепаратизма на Крим, той изтъква, че "Киев няма реални лостове за влияние върху ситуацията на полуострова".

Кремъл няма единен план за експанзия към нови територии. Отговорът на Москва ще зависи от три фактора: какъв ще е резултатът от референдума в Крим, как ще реагира Киев и доколко радикална ще бъде позицията на Запада, коментира пред "Комерсант" политологът Сергей Маркедонов. Според него независимо от проруските нагласи в Крим няма стопроцентова гаранция, че населението дружно ще гласува за отцепване от Украйна, защото на полуострова не живеят само руснаци. Но дори да остави висящ въпроса за статута на Крим, Москва ще получи мощен лост за натиск върху украинските власти, твърди всекидневникът. Даже без да присъедини Крим, Русия ще поеме изцяло контрола над него и ще има солиден аргумент в пазарлъка със Запада за бъдещото устройство на Украйна и нейния геополитически избор, пише той.

Москва обаче поема известни рискове, предупреждават експерти. На първо място - рязко да се влошат отношенията й със Запада, което ще е най-силно охлаждане от войната на Русия с Грузия през 2008 г. Според наблюдателя Сергей Уткин включването на Крим в състава на Руската федерация може да направи руската граница спорна от гледище на редица държави по света. "Независимая газета" цитира руския сенатор Анатолий Лисаков, според когото Крим може да бъде присъединен към Русия за 3 до 5 дни, стига референдумът да потвърди молбата на местните депутати до руското ръководство. Всички парламентарни партии в Държавната дума подкрепиха волеизявлението на кримските си колеги, отбелязва вестникът.

"Крим, откак се помни, е влизал в състава на Русия и някакви смахнати политици в миналото са имали съвест да подаряват земи наляво и надясно, нещо неправилно по принцип - когато Хрушчов е подарил Киев на Украйна, когато са подписвани Беловежките споразумения. Всичко това според нас е било юридически противозаконно и сега референдумът ще отговори на въпроса за историческо ново събиране на двете територии", цитира изданието либералдемократа Игор Лебедев, зам.-председател на Думата. "Тези неща не ги решава Руската федерация, решава ги Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975. И е ясно, че решението ще бъде негово. И Държавната дума ще изпълни това решение", констатира руският анализатор Борис Макаренко.

Мнението му потвърждава и "Новие известия" със заглавие "Държавната дума има готовност да започне анексия на Крим". Според последните проучвания за ново обединяване на Крим с Русия смятат да гласуват към 75 на сто от жителите на полуострова, пише "Комсомолская правда". Ако Кремъл наистина е решил да поправи "несправедливостта от 1954 г." и да присъедини Крим към Русия, не би могъл да избере по-подходящ момент. Разкъсвана от вътрешни раздори, украинската държава изобщо не може да се противи срещу "железния юмрук" на Москва. Западът също бе заварен донякъде неподготвен. И САЩ, и ЕС засега могат само да заплашват Русия с най-страховити възмездия и санкции, резюмира "Московский комсомолец".

Последвайте канала на

БТА
3891 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
GEORGI

2015.05.30 | 22:48

6
Колко им е скъпо управлението на Украйна, съставено основно от педераси-не знам, това в сила ли е за САЩ и ЕС.....под държат се.....
До Георги

2015.05.30 | 22:47

5
Георги с тези изказвания ти се проявяваш като гей нежен и мазен ...аз съм за Русия в този случай, защото това е руска земя и никой няма право да я подарява все едно е парче баница! На първо място дори много години са чакали докато я върнат на Русия и сега това се поправя, но това не значи, че автоматично украинците са педали ...педал е Янукович и синовете му, защото станаха милиардери, а народа умира от глад, същото като другият украинец Сер Гей
Чазбирач

2015.05.30 | 22:46

3
До Георги, по същата логика, по-голяма част от Украйна със Киев е Руска земя, и какво правим тогава!?! Откъсването на Украйна от Русия е подаряване, на Полша, или на полските евреи!!! Не само Крим, Руснаците няма да изпуснат и Украйна!!!
veso

2015.05.30 | 22:47

4
Висторически план е горе долу така ( Киевска рус и на изток са от руски славянски племена а на запад етнически поляци.........по време на руското владичество насила приели православието. То от там идва голямата омраза на поляците към Русия а не от комунизма както го представят медиите. Така че Русия има право да вземе отношение. Неможе някакви си самозвани да решават съдбата на всички в Украйна.
hacho

2015.05.30 | 22:46

2
Четете историята и по назад... Преди Екатерина Велика, Крим не е бил руски... По логиката за “смахнатия политик Хрушчов“ който подарил Крим на Украйна, и сега умния Путин с война си връща Крим, е логика на завоевател. По същата логика България трябва да изпрати войските си и да си върне Македония. Защото друг “смахнат“ политик Сталин, е подарил Македония на Тито. Същият Сталин е присвоил Молдова за Русия, същия Сталин не откликна на молбата на арменците, през 1946 да си върнат заграбената от Турция територия, въпреки че са Съветска република. След 1917г. Русия е управлявана от смахнати диктатори. Путин е поредния агресор с имперски илюзии, и Запада трябва да приложи отново Рейгъновата политика, за да унищожи поредния психично болен президент на Русия.
Кадафи

2015.05.30 | 22:45

1
Тъпако, Крим когато не е бил руски е бил автономен(Васален) и става руски щото Българите нямат държава. Грушчов връща Крим като хитро не спазва закона, а Путин си връща Крим, като изпълнява молбата на кримските жители да се присъединят към Русия, сле референдума за отделяне от Украйна.Референдума е законен, закото Крим е автономна територия. Присвояването на Молдова е наказание за агресията на Румъния спрямо СССР. През 1946 г. Сталин не може да откликне на никоя молба, защото това може да стане само чрез война, а на СССР само това и липсва в този момент.Путин си пази добре империята, но не е агресор.На запада недоразумението Горбачов даде изключителен шанс да приобщи Русия, но генетично увредените западни политици изпуснаха този шанс. Пред запада има само една възможност - да си седне на задника.

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини