Експерт: Едва 5-6% от пожарите в Австралия са естествени

  • 06 януари 2020 16:31

  • 1451
  • 0
Експерт: Едва 5-6% от пожарите в Австралия са естествени
© Кадър: Нова телевизия

Това, което се случва в Австралия е катастрофа. Наблюдаваме трагедия с много жертви. Основната причина за бедствието е, че природата там е такава. Това заяви експертът по управление на околната среда и ресурсите Боян Рашев в предаването „Плюс-минус“ по Нова телевизия.

Той обясни, че пожарите в Австралия се случват ежегодно. Измененията на климата може да допринасят, но не са водещи причини.

"Около 5-6% от пожарите са естествени, останалите са или умишлени или инциденти. Има хора в страната, които обичат да правят пожари. Има и пожарникари, които правят пожари, за да имат работа", коментира екологът.

МВнР: Няма засегнати и застрашени българи при горските пожари в Австралия

По думите му, една от причините за бедствието, което света наблюдава, е че не се правят достатъчно контролирани пожари. "Аборигените са създали тази екосистемата в страната, за да има степи. Ако няма пожари ще се създаде една затворена, труднодостъпна система. Нужно е да се прави това, за да могат хората да живеят нормално", обясни Рашев.

"За съжаление пожарите вече излязоха от контрол. Страда не само природата, а и най-орбанизираната част на страната. Тя не може да се справи", коментира Владимир Иванов от WWF-България.

Огънят в Австралия разпали гнева на местните жители

"Това, което се случва в Австралия е един голям урок за човечеството. Не чуваме да се задават сериозните въпроси, свързани с климатичните промени. Качествено управление на природния ни ресурс, превенция на пожари, хората не знаят какво да правят, за да опазят природата и да се адаптират към променящия се свят".

Рашев допълни, че колкото по-богата е една територия и по-населена, толкова по-силно се усеща проблемът. "Ако пожарите бяха само в Северна Австралия, която е слабо населена, нямаше да говорим за това. България е защитена от пожари, защото отговорните по превенцията, си вършат работата", изтъкна експертът.

Замърсяването на въздуха в Канбера надхвърли 26 пъти критичното равнище

"За да работи нормално системата, трябва да изгаря отвреме-навреме. Натрупва се много суха биомаса и когато се запали, никой не може да я спре", обясни той.


 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1451 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини