Латинска Америка изживява най-силния си период

  • 13 май 2013 14:41

  • 1493
  • 0
Латинска Америка изживява най-силния си период
©

Латинска Америка изживява най-силния си период - редица нейни граждани заемат важни длъжности на световната сцена, а регионът се радва на икономически растеж и политическа стабилност.

Челно място в този процес заема Бразилия, главната латиноамериканска икономика и седма в света, която ще бъде домакин на големи спортни събития като Футболната купа на конфедерациите от 15 до 30 юни, разказва БТА. Следващият месец южноамериканският гигант ще посрещне новия Папа ФранцискПапа Франциск Франциск (на латински: Franciscus PP.), до избирането си Хорхе Марио Берголио – римски папа от 13 март - първия латиноамериканец начело на Католическата църква.

През 2014 г. Бразилия ще бъде и домакин на Световното първенство по футбол, където се очакват подвизите на най-добрия играч в света аржентинеца Лео Меси. А през 2016 г. в Рио де Жанейро ще се проведат Олимпийските игри.

Освен това бразилецът Роберту Азеведу неотдавна бе назначен за генерален директор на Световната търговска организация (СТО), с което стана първият латиноамериканец, който ще ръководи тази международна институция.

Изборът в началото на миналата седмица на Азеведу, който изпревари друг латиноамериканец - мексиканеца Ерминио Бланко, отговаря на стремежа на Латинска Америка да постигне "по-справедлив световен икономически ред", изрази задоволство президентката Дилма Русеф.

"Всички тези аспекти са положителни, защото показват, че в Латинска Америка има хора на високо ниво, които могат да станат папа или директор на СТО и че има страни, които са способни да организират големи спортни събития", заяви посланикът на Бразилия във Вашингтон Рубенс Барбоза.

Светът бе изненадан от избирането през март на първия папа латиноамериканец, който ще посети Бразилия в края на юли за Световните дни на християнската младеж.

"Над 45% от католиците са латиноамериканци и който не се съобразява с тези числа, или е разсеян, или е глупав. Бъдещето на Католическата църква ще се реши в Америка", заяви уругваецът Карикири Лекур, секретар на Понтификалната комисия за Латинска Америка, цитиран от агенцията.

Далеч назад останаха 80-те години, "изгубеното десетилетие", когато регионът преживя тежка икономическа криза, в миналото е и аржентинската криза от 2001 г. Днес Латинска Америка е в добро икономическо здраве, много по-добро от това на развитите нации. "Латинска Америка много напредна през последните десет години, много страни имат растеж, намалиха равнището си на бедност и са все по-активни и влиятелни на международната сцена", заяви Майкъл Шифтър, президент на вашингтонския научен институт Междуамерикански диалог.

Международният валутен фонд неотдавна посочи, че БВП на Латинска Америка и Карибите ще нарасне от 3 процента през 2012 г. на 3,4 процента тази година благодарение на по-високо външно търсене, благоприятни условия за финансиране и положителното въздействие на прилаганите в някои страни по-гъвкави политики.

За еврозоната обаче МВФ предвижда свиване на БВП с 0,3%.

Чили, Перу, Колумбия и Мексико сключиха съюз на тихоокеанските нации за създаване на свободна търговска зона и укрепване на обмена с Азия, която е двигателят на растежа им през последните години.

Регионът увеличи присъствието си и в групата на индустриалните и развиващи се държави Г-20, а Бразилия е член на БРИКС, групата на големите страни в икономически възход (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).

"Това доказва, че Латинска Америка е в добро състояние", уверява Давид Флейшер, политически анализатор и експерт по международни отношения в университета в град Бразилия. В тези благоприятни времена обаче латиноамериканските правителства трябва да извършат "необходимите реформи в образованието, инфраструктурата и правосъдието, които са от основно значение за увеличаване на производителността и конкурентноспособността им", отбелязва Шифтър.

Анализаторите подчертават, че избирането на Азеведу начело на СТО засилва авторитета на Бразилия в чужбина, но това не значи, че ще има някакви печалби за страната или региона.

Азеведу ще трябва да се справи с предизвикателството да деблокира преговорите от Доха за либерализиране на международната търговия, които от години са в мъртва точка.

Друга амбиция на Бразилия е да стане постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, който според нея трябва да се реформира и разшири.

Има обаче едно изключение в този благоприятен за региона период - Венецуела, където ситуацията след смъртта на президента Уго Чавес през март поражда тревоги за политическа нестабилност.

"Голямото ни съмнение остава Венецуела", подчертава Флейшер.

Последвайте канала на

1493 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини