Туск: Бъдещето на либералната демокрация зависи от миграционната политика

  • 16 октомври 2024 14:51

  • 382
  • 1
Туск: Бъдещето на либералната демокрация зависи от миграционната политика
© Getty Images

Бъдещето на либералната демокрация в ЕС зависи от миграционната политика, каза полският министър-председател Доналд Туск в навечерието на срещата на върха на европейските държавни и правителствени ръководители в Брюксел, предаде Ройтерс.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1769

На заседанието на Европейския съвет Варшава ще призове за по-твърд подход по въпроса."Тук е заложено бъдещето на Европа и Полша", посочи Туск пред всекидневника "Газета виборча", имайки предвид сигурността по границите на Съюза. "Въпросът е кой ще я осигури (сигурността) - десните популисти или либералната демокрация", добави той.

Снощи полското правителство прие нова миграционна стратегия, позволяваща на източноевропейската страна временно да спре да приема молби за убежище, мярка, която възмути правозащитниците, но намира добър отзвук сред избирателите преди президентските избори догодина.

Полша се бори с миграционна криза по границата си с Беларус от 2021 г. Варшава и ЕС казват, че тя е организирана от Беларус и Русия, които нарочно насочват към техните предели потоци от мигранти от Близкия изток и Африка. Москва и Минск отричат обвиненията.

В много европейски страни центристи като Туск взеха по-твърд курс по отношение на миграцията с цел да тушират възхода на опонентите си от националистическия и крайнодесния сектор.

За да отговори на тревогите на държавите членове, ЕС предложи Съюзът също да втвърди позициите си по въпроса.

ЕК изрази очакване всички държави от ЕС да прилагат правилата за миграцията

Урсула фон дер ЛайенУрсула фон дер ЛайенУрсула фон дер Лайен – германски лекар и политик (по баща Албрехт). Урсула Гертруда Албрехт е, която е начело на изпълнителния орган на блока, Европейската комисия, написа писмо до лидерите на 27-те, които утре се събират за двудневна среща в Брюксел, в което ги уведомява, че ЕК възнамерява да потърси решение на десет конкретни въпроса, свързани с предизвикателствата, произтичащи от миграцията.

Но новината, обявена от Туск, че Полша възнамерява да замрази временно правото на убежище, предизвика шок.

Различни критици, от неправителствени организации за подпомагане на мигранти до депутати от опозиционни националистически политически сили, казаха, че подобна стъпка би нарушила конституцията и международното право.

Водещи представители от полските делови среди и икономисти добавиха, че миграцията е от полза за икономиката.

Но независимо от всичко Туск посочи, че мярката е необходима, и подчерта, че тя ще бъде временна реакция на руските и беларуските опити за дестабилизиране на Полша.

"Спазването на всички правила в обстановка, в която с формулата за политическо убежище се злоупотребява и тя се използва от враговете ни, прави държавата напълно безпомощна", каза той.

Миграционната стратегия, с която се цели и да бъде въведен по-целенасочен подход при предоставянето на работни и студентски визи, а също и да се насърчат поляците зад граница да се приберат в родината, е била приета въпреки несъгласието на четирима леви министри в кабинета, се посочва на правителствената интернет страница, отбелязва БТА.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
382 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.10.17 | 02:57

1
Хора без документи са за отстрел, не ги искаме!

Добави коментар

Водещи новини