ЕС проверява с колко е допринесла всяка държава-членка за военната помощ за Украйна

  • 31 януари 2024 12:27

  • 1060
  • 1
ЕС проверява с колко е допринесла всяка държава-членка за военната помощ за Украйна
© Getty Images (архив)

Петима правителствени ръководители от Европейския съюз, сред които и германският канцлер Олаф Шолц, призоваха днес държавите членки да „удвоят усилията си“ за оказване на военна подкрепа на Украйна срещу руската инвазия преди решаваща среща на върха на блока, предаде Франс прес.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 14914

„Олаф Шолц, Мете Фредериксен (Дания), Петър Фиала (Чехия), Кая Калас (Естония) и Марк Рюте (Нидерландия) заявиха в статия, публикувана във в-к „Файненшъл таймс“, че трябва да удвоим усилията си, за да гарантираме, че подкрепата ни ще продължи толкова дълго, колкото е необходимо“.

Украйна не разполага с достатъчни количества артилерийски боеприпаси. Ангажиментите за военна подкрепа рискуват да не отговарят на нуждите на Киев, допълват те.

Ето защо лидерите призовават „приятелите и партньорите на Украйна да се ангажират отново с дългосрочна и устойчива военна подкрепа за Украйна като споделена европейска отговорност“.

Изявлението идва в момент, в който някои страни от ЕС, начело с Германия, през последните седмици многократно заявиха, че държавите-членки могат да направят повече по отношение на военната помощ за Украйна. В ход е и оценка на приноса на всяка държава-членка, а утре в Брюксел ще се проведе среща на върха на 27-те относно финансовата подкрепа за Киев. Очакват се трудни дискусии за намиране на компромис с унгарския премиер Виктор Орбан, който през декември наложи вето върху отпускането на 50 млрд. евро европейска помощ за Киев за четири години.

Евродепутатите са обезпокоени от отслабването на европейската подкрепа за Украйна

В началото на миналата година ЕС се ангажира с амбициозна цел: до края на март 2024 г. да достави на Украйна един милион артилерийски снаряда, но целта не е постигната, отбелязва БТА.

Това, което е спешно сега, е да се изпратят боеприпаси и оръжейни системи, включително гаубици, танкове, дронове и системи за противовъздушна отбрана, от които Украйна толкова спешно се нуждае на терен. Веднага. Трябва да се проучат всички възможности: даряване на съществуващи запаси или съвместно закупуване на боеприпаси чрез нашите отбранителни индустрии, заявяват правителствените ръководители в статията на „Файненшъл таймс“.

Тези дискусии се провеждат в момент, когато пакетът от американски помощи за Украйна на стойност 61 млрд. долара е спрян от преговорите между демократите и републиканците в Конгреса. Белият дом многократно е заявявал, че без одобрение на нови бюджетни средства от Конгреса няма да има по-нататъшна военна помощ за Киев.

Последвайте канала на

Владимир Василев
1060 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.01.31 | 13:17

1
Проверя?!? Не - грамотници! :)

Добави коментар

Водещи новини