ЕС: Черна гора трябва да остане ангажирана с перспективата на Босна като обединена страна

  • 10 януари 2024 11:56

  • 667
  • 0
ЕС: Черна гора трябва да остане ангажирана с перспективата на Босна като обединена страна
© Pixabay

Черна гора трябва да бъде ангажирана с европейската перспектива на Босна и Херцеговина като единна, обединена и суверенна страна, каза говорителят на Европейската комисия за външните работи и въпросите на сигурността Петер Стано пред черногорския вестник „Побиеда“.

Изявлението на Стано бе отговор на въпрос на вестника относно поздрава, отправен от председателя на черногорският парламент Андрия Мандич по повод спорния държавен празник на босненската Република Сръбска. 

„Регионалното сътрудничество и добросъседските отношения са същинска част от напредъка по пътя към европейска интеграция. Трябва да се избягват действия и изявления, които влияят негативно на добросъседските отношения и допринасят към политическото разделение. Очакваме, че международните партньори, включително и Черна гора, ще бъдат еднакво ангажирани с европейската перспектива на Босна и Херцеговина като единна, обединена и суверенна страна“, заяви Стано.

С решение на Конституционния съд от 2015 г. Босна и Херцеговина определи честването на Деня на Република Сръбска на 9 януари като противоконституционно, тъй като пряко противоречи на конституциите както на Босна и Херцеговина, така и на самата Република Сръбска. Президентът на Република Сръбска Милорад Додик пренебрегна вчера забраната на босненския конституционен съд за честване на Деня на Република Сръбска. Той е изправен и пред санкции от страна на САЩ и Великобритания заради призивите си за отделяне на сръбската съставна част от Босна.

„ЕС винаги е изтъквал, че е необходимо да се запази суверенитетът, териториалната цялост, конституционният ред и международната визия на Босна и Херцеговина. Всяко действие срещу тези принципи ще доведе до сериозни последици. Сега и ЕС призовава всички политически фигури в страната, особено тези в Република Сръбска, да се въздържат от провокативна реторика или действия, които поставят под въпрос суверенитета, териториалната цялост и единността на страната“, посочи Стано.

Той допълни, че такъв тип действия ще доведат до сериозни последици.

„Съществува възможност да се предприемат политически мерки, както и икономически и финансови или рестриктивни мерки“, отбеляза Стано, информира БТА.

Босна и Херцеговина е съставена от две полуавтономни части - Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Мюсюлманско-хърватската федерация, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно ниво, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. 

Започват преговори за членство на Украйна в ЕС

Последвайте канала на

Десислава Станева
667 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини