-
20 декември 2023 13:52
- 689
- 4
Намаляването наполовина на консумацията на месо и млечни продукти е един от начините, чрез които обществото може да намали замърсяването на въздуха, реките и почвата с азот, като същевременно ограничи приноса му за промяната на климата, предаде Пи Ей мидия/ДПА, като цитира доклад на ООН.
Азотът е безвреден газ в атмосферата, но в комбинация с кислород или водород се превръща в замърсител, който уврежда околната среда, убива дивата природа и трови белите дробове. Освен това се превръща в парников газ, който е 300 пъти по-силен от въглеродния диоксид.
Растенията се нуждаят от азот, за да се развиват, така че земеделските стопани използват тези химически съединения по полетата си, за да помогнат на своите култури, но в процеса на работа се създават огромни количества отпадъци.
При сегашните практики 80 на сто от разпръснатия азот не се усвоява от растенията, а изтича в околната среда, се казва в доклада.
Миналата година в Обединеното кралство по този начин са били изхвърлени торове на стойност 3,5 милиарда британски лири (4,45 милиарда щатски долара), което се равнява на общия размер на субсидиите за земеделие там, отбелязва ДПА.
ООН има за цел да намали азотните отпадъци с 50 на сто до 2030 г. и изследователи смятат, че най-добрият начин за постигане на тази цел е всички групи да предприемат умерени действия заедно, а не тежестта да падне върху един сектор.
Намаляването на консумацията на месо и млечни продукти до около 500 грама седмично, промяната на земеделските практики и използването на нови технологии, всичко това подкрепено от правителствени политики, е най-добрият начин да се забави изтичането на токсични вещества, които замърсяват реките и въздуха, който дишаме, твърдят изследователите.
"Нека си признаем, че постигането на целта за 2030 г. е изключително амбициозно", казва проф. Марк Сътън, съавтор на доклада и експерт по околна среда в Центъра по екология и хидрология на Обединеното кралство. "Ако искаме да я постигнем, какви са различните начини за това?… Всички ние трябва да се замислим за избора си на храна. Той влияе върху замърсяването на водата и климатичните промени. Така че всички трябва да дадем своя принос".
Учените от цяла Европа, ръководени от британския център, анализират 144 сценария, включващи различни нива на амбициозност в определени сектори. Те обаче се спират на 12, които отговарят на целта за 50% намаляване на азотните отпадъци.
Установено е, че намаляването на месото и млечните продукти наполовина, за разлика от веганството, работи най-добре в комбинация с други мерки. Сред тях са по-малко разхищение на храни от страна на търговците на дребно и потребителите, стимулиране на населението от страната правителствата да правят по-устойчив избор на храни и др.
Животновъдството е причина за 80% от емисиите на азотни парникови газове в Европа, като въздействието на говеждото месо е 25 пъти по-голямо от това на зърнените култури.
Ако хората консумират по-малко говеждо месо, това означава, че ще се намали броят на кравите. Това пък ще доведе до повече пространство за отглеждане на храна за хората, а не за животните. В момента 40 на сто от земеделската земя в Европа се използва за изхранване на добитъка.
Растителните диети изискват по-малко земя и торове, намаляват потреблението на енергия и увеличават устойчивостта ни към настоящите многобройни кризи: хранителна, енергийна и климатична, казва д-р Адриан Леип, учен в областта на околната среда в Европейската комисия и водещ редактор на доклада.
Последвайте канала на
Свързани новини
Кюстендил 0:3 Черно море, "моряците" уверено вървят към следващата фаза на турнира
Григор изравни сетовете срещу Ечевери, решаващ трети ще определи победителя
На живо Sesame Купа на България: национали бележат в Кюстендил
Голяма изненада на "Панчарево" - вижте кой се включи в тренировката на ЦСКА - София
Левски ще търси завръщане на победния път с коварен мач за Купата
Бербатов коментира раздялата на Ман Юнайтед с Тен Хаг и бъдещия му заместник
Коментари 4
Добави2023.12.20 | 17:48
2023.12.20 | 14:51
2023.12.20 | 14:11
Добави коментар
Водещи новини
ГЕРБ с позиция, удариха по ПП-ДБ
30 октомври 202411:45
Пеевски: Бройте ме, ако искате българин, турчин или ром, но няма да се откажа да защитавам нашите избиратели
30 октомври 202411:39
Доган заяви, че няма да е депутат и призова: Сглобка между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, с подкрепата на АПС
30 октомври 202413:48
Според предварителните данни: Кои са новите 240 народни представители
30 октомври 202411:13
МС предлага на НС да бъдат отпуснати пожизнени пенсии на Владо Пенев, Марта Вачкова, Антон Радичев, артисти и музиканти
30 октомври 202413:52
Водещите новини! Рязко влошаване на бизнес климата в България. Тръмп предупреди, че Европа ще плати „висока цена“, ако той спечели (и още…)
30 октомври 202413:26
Аферата с театрите: Двама служители на Министерството на културата са отстранени
30 октомври 202412:23
Дрогирана шофьорка блъсна дете на пешеходна пътека
30 октомври 202412:15
Българи са блокирани на летището във Валенсия
30 октомври 202412:59
2023.12.20 | 21:36