В Южна Италия бяха отчетени над 47 градуса на сянка

  • 21 юли 2023 17:49

  • 2080
  • 0
В Южна Италия бяха отчетени над 47 градуса на сянка
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

В Южна Италия бяха отчетени над 47 градуса на сянка. Невижданите горещини идват и едно име постоянно се чува, както от климатолози и метеоролози, така и от обикновените хора - Ел Ниньо. 

Ел Ниньо е топлата фаза на Южното колебание и представлява изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан. Досега учените са установили, че Ел Ниньо се характеризира с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана и достигаща до крайбрежието на Южна Америка. Тези условия са свързани с високо атмосферно налягане в западния Тихи океан и ниско налягане в източните му части. Фазата Ел Ниньо обикновено се повтаря през около четири години, но според наличните данни циклите могат да продължават между две и седем години. В процеса на развитие на Ел Ниньо валежите се концентрират в периода септември-ноември. Развиващите се страни, зависими от селското стопанство и риболова, най-вече разположените около Тихия океан, са най-силно засегнати от ефектите на Ел Ниньо.

Невиждана градушка удари части от Италия, над 100 души са били ранени

Смята се, че Ел Ниньо се повтаря в продължение на хиляди години. Така например, Ел Ниньо изглежда оказва влияние на културата моче в днешно Перу с нейните човешки жертвоприношения, целящи предотвратяване на дъждовете. Известни са и химически маркери за повишени повърхностни морски температури и увеличени валежи в резултат на Ел Ниньо при проби от корали на възраст около 13 хиляди години. Към 1525 година, когато Франсиско Писаро пристига в Перу, той отбелязва валежи в пустините, което е и първото писмено свидетелство за ефектите на Ел Ниньо. Съвременните методи за изследване и анализ на данните установяват поне 26 повторения на Ел Ниньо от 1900 година насам, като тези през 1982 - 1983, 1997 - 1998 и 2014 - 2016 са сред най-силните известни, пише Стандарт.

Още в началото на годината учените изразиха притесненията си, че завръщайки се след няколко години, Ел Ниньо може напълно да промени метеорологичните модели и предвижданията за сезоните през 2023 и 2024 г., и то особено за зимата.

Океанските аномалии и техните промени могат да повлияят значително на сезонните метеорологични модели и най-вече през зимата, когато атмосферното налягане е най-силно.

През май от Световната метеорологична организация казаха, че през следващите няколко години метеорологичният феномен Ла Ниня в Тихия океан, който често понижава глобалните температури, ще се промени в Ел Ниньо, неговият топъл аналог.

"Следващите няколко месеца - между май и юли, имаме 60% вероятност да навлезем във фаза Ел Ниньо. Тази вероятност ще се увеличи до 70%, ако разгледаме периода от юли до август. И дори до 80%, ако разгледаме температурите към миналия август. Ето къде сме сега. Очакваме, разбира се, това да промени времето и климата в световен мащаб", заяви пред журналисти в Женева ръководителят на регионалния отдел за климатични прогнози към СМО Уилфран Муфума Окиа. На въпрос дали се знае с колко ще се повиши температурата на Земята, той каза, че "няма текуща оценка". От СМО можели да предвидят само силата или продължителността на Ел Ниньо.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2080 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини