Френската екоактивистка Камий Етиен: Ние сме природата

  • 15 февруари 2021 14:44

  • 209
  • 1
Френската екоактивистка Камий Етиен: Ние сме природата
© Getty images

Ние сме природата – това казва френската природозащитничка Камий Етиен в интервю за БНР. „Битката е дълга, тя прилича по-скоро на маратон“ – така Камий отговаря на въпроса дали да си екоактивист е модерно.

Наричат я „френската Грета Тунберг“. „Винаги е странно да ви определят чрез някой друг, но, така или иначе, ние двете правим едно и също - опитваме се да подтикнем тези, които вземат решенията, да действат“, подчертава тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Няма как да хвана самолета, да пътувам със самолет и същевременно да бъда в хармония със собствените си ценности, признава тя. Камий Етиен е активист за социална климатична справедливост, говорител на инициативата „Ние сме готови“ (On est prêt), автор на „Да се събудим“ с над 15 милиона гледания в социалните мрежи.

Екоактивисти на протест в София срещу застрояването по Черноморието

„Хората често бъркат двете понятия – климат и прогноза за времето. Когато говорим за климатичните промени, хората веднага си представят, че ще стане по-топло и когато температурите паднат, всички си казват – какво се случва? Климатичните промени са нещо много по-различно от прогнозата за времето“, изтъква френската природозащитничка. 

Ангажираността си с екологични каузи Камий Етиен описва не като избор, а като призвание. „Всеки човек, който се чувства заплашен от нещо, реагира. Заработва неговият инстинкт за самосъхранение.“

Климатичното затопляне може да е довело до възникването на COVID-19

Камий е израснала „на много запазено място, насред планините“. Наблюдавайки как снегът все повече намалява, а ледниците стават все по-малки, тя е завладяна от „усещане за спешност.“

Битката за природата и тази за човешките права са много свързани помежду си, смята Камий Етиен. „Във Франция 10% от най-богатите произвеждат 52% от парниковия ефект. Най-бедните хора плащат последствията от всичко това. Виждаме го с покачването на нивото на водата, със сушата.“

За да достигне до повече хора, Камий Етиен посяга към средствата на изкуството. Това прави в „Дивото мислене“, защото, както отбелязва, „научните аспекти са доста студени“, а изкуството може да окаже въздействие.

Последвайте канала на

Novini.bg
209 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Lindaa17

2021.04.10 | 03:59

1
­­В­­и­­­ж­т­­­е­­ ­­­м­­о­­­я­т­­а­­ ­­­т­­­и­й­н­ ­­п­у­т­­­к­­­а­­ ­­­-­­­ ­W­­W­­­W­­­.­­­B­­G­­1­7­­.­­­C­­­L­­­U­­B­­­

Добави коментар

Водещи новини