Португалия поема от днес шестмесечното ротационно председателство на ЕС

  • 01 януари 2021 07:20

  • 307
  • 0
Португалия поема от днес шестмесечното ротационно председателство на ЕС
© Pixabay

Португалия поема от днес шестмесечното ротационно председателство на ЕС. Досега то беше в ръцете на Германия, предаде Франс прес.

Малко преди края на германския председателски ротационен мандат се стигна до деблокаж по въпроса за плана за посткоронавирусното икономическо възстановяване и до сключване на търговско споразумение между ЕС с Великобритания за периода след Брекзит. За Португалия се очертава работата по прилагане на практика на тези два успеха, което никак не е по-малко ангажираща задача, посочва премиерът Антониу Коща.

Страните от Г-20 обещаха да осигурят справедлив достъп до ваксините срещу коронавируса

Заедно с ЕК освен това Лисабон трябва да продължи работата по координиране на санитарните мерки на 27-те, въведени заради коронавируса. По време на португалското председателство ще се реализира и мащабната кампания в ЕС за ваксиниране срещу коронавируса, започнала в края на декември в редица европейски страни.

Сред приоритетите на португалското председателство е постигане на напредък по двойния преход в ЕС - климатичен и дигитален. Португалия планира и среща на върха на 7 и 8 май в Порту, посветена на социалните въпроси, на която се очаква страните членки на поемат ангажимент за развиване на социалните права на европейците.

Екатерина Захариева към Финландското председателство: Нека различията в ЕС не ни разединяват, а ни правят по-силни

Друго централно събитие от португалското председателство ще е среща на върха ЕС и Индия, която ще се проведе също в Порту. Тя цели да постави акцента върху друг от приоритетите на португалското председателство, посветен на засилване на стратегическата автономия на ЕС.

По време на португалското председателство ще се очертаят и отношенията между ЕС и новия американски президент Джо Байдън след поохладените двустранни отношения през мандата на Доналд Тръмп.

При португалското председателство Лисабон ще трябва да се опита и да постигне напредък в работата по приемането на новия Миграционен пакт, представен от ЕК през септември, който поражда дълбоко разделение между страните на първа линия на миграционната вълна като Италия, Гърция, Испания и Кипър и страните, които не желаят да приемат мигранти като Унгария и Полша.
 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
307 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини