Съветът по европейски въпроси одобри четири позиции на България

  • 13 юни 2011 19:05

  • 499
  • 0
Съветът по европейски въпроси одобри четири позиции на България
©

Позициите са по икономически и финансови въпроси, околна среда, транспорт, телекомуникации и енергетика, заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси. Акцентът на предстоящото заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси, което ще се състои на 20 юни 2011 г. в Люксембург, се очаква да бъде оценката на Националните програми за реформи и Конвергентните програми/Програми за стабилност на страните-членки и направените специфични препоръки по страни. За България Европейската комисия идентифицира 7 специфични препоръки в ключови области, за преодоляването на които следва да се предприемат конкретни действия и мерки в периода 2011-2012 г.

Друг важен въпрос, който ще разгледат министрите на финансите, е свързан със законодателния пакет за икономическо управление. Председателството има амбицията той да бъде приет до края на юни.

Предстоящото заседание на Съвета на ЕС по околна среда ще се състои на 21 юни в Люксембург. Предвижда се приемане на
заключения във връзка с опазването на водните ресурси и интегрирано устойчиво управление на водите в Европейския съюз и извън него, със Стратегията на ЕС за биоразнообразието до 2020 г. и с Пътната карта за постигане до 2050 г. на конкурентоспособна икономика с ниска въглеродна интензивност. България поддържа позицията, че междинните фази, предложени от Европейската комисия - 40 и 60 на сто намаляване на емисиите съответно до 2030 и 2040 г. спрямо нивата им от 1990 г., следва да имат индикативен, а не задължителен характер, и настоява за записването на по-неутрален текст.

Предстоящият Съвет на ЕС по транспорт, телекомуникации и енергетика (формат Транспорт) ще се състои на 16 юни 2011 г. в
Люксембург. Един от основните въпроси, които ще се разгледат от Съвета е предложението за преработка на Директивата на ЕС за създаването на единно европейско железопътно пространство. България ще подкрепи заложените в Бялата книга цели, но същевременно ще апелира към прилагането на комплексен подход за постигане на целите, отчитащ и индивидуалните особености на отделните държави и акцентиращ върху проблемите на новите страни-членки, като България, които ще имат осезаема необходимост от подкрепа.

В рамките на предстоящия Съвет по транспорта, се очаква и подписването на Меморандум за разбирателство между министрите, отговарящи за транспорта в Австрия, България, Чехия, Гърция, Унгария, Румъния и Словакия за изграждането на железопътен коридор за товарен превоз "7".

На заседанието на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, което ще бъде на 17 юни
2011 г. в Люксембург, ще бъдат представени доклади за напредъка по редица законодателни предложения. Основен акцент, обаче, ще бъде подготовката на заседанието на Европейския съвет на 23-24 юни 2011 година и по-специално оценката на Европейската комисия по Националните програми за реформи и Конвергентните програми/Програми за стабилност на страните-членки и направените специфични препоръки по страни (т.нар. Country Specific Recommendations). България има бележки и коментари, както в аналитичната част, свързана с активната политика на пазара на труда, така и във формулировката на самите препоръки.

Последвайте канала на

Десислава Станева
499 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини