Одобриха спорен законопроект за санкциониране на съдии в Полша

  • 23 януари 2020 21:50

  • 481
  • 1
Одобриха спорен законопроект за санкциониране на съдии в Полша
© wikipedia

Долната камара на полския парламент одобри тази вечер законопроект, за които има опасения, че може да запуши устата на съдии, критични към правителствените реформи, предаде БТА.

Сеймът одобри законопроекта, след като той беше отхвърлен наскоро от Сената. Законопроектът цели разширяване на дисциплинарните марки срещу съдии.

Законовият текст, внесен от управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС), сега трябва да бъде утвърден от президента, който планира да го подпише, каза представителят на държавния глава Анджей Дера. Този закон е поредната важна съдебна реформа, която поставя Полша в остра конфронтация с Европейския съюз.

Полският Сенат отхвърли спорен законопроект

Съгласно закона, съдиите ще бъдат изправени пред дисциплинарни наказания, включително уволнение, заради по-широк кръг от провинения. Критиците на закона казват, че той цели да се запуши устата на съдии, които са опоненти на правителствените реформи, и ще ограничи съдебната независимост. Закон може също да попречи на полските съдии да прилагат правото на ЕС и би могъл да стане крачка към напускане на общността.

Законопроектът беше силно критикуван от Венецианската комисия, експертния орган на Съвета на Европа по конституционни въпроси, от полския Върховен съд и от правната служба на полския парламент. Той предизвика улични протести в Полша, включително и протест на представители на съдебната власт. ПиС обаче е непреклонна, че реформата на съдебната власт е наложителна. Управляващите казват, че тази власт е неефективна, корумпирана и самообслужваща се останка от комунистическата държава.

Евродепутатите обсъдиха върховенството на закона в Унгария и Полша

Партията изтъква, че критиците на законопроекта просто са се вкопчили в привилегированите си позиции. Политици от полската опозиция обаче смятат, че въведените от ПиС реформи не са насочени към същинските проблеми в съдебната система, а са по-скоро опит тя да бъде поставена под контрол.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
481 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
един

2020.01.24 | 09:49

1

Браво, всяка държава трябва да бъде суверенна и да има свои собствени закони, а не такива, наложени им от други народи. ЕС стремглаво е тръгнал по пътя към СЕЩ.

Добави коментар

Водещи новини