-
14 януари 2020 13:44
- 329
- 0
За новото испанско правителство на премиера Педро Санчес, което встъпи в длъжност вчера, основното предизвикателство ще бъде да опита да намери решение на кризата в Каталуния, където прие да води спорни преговори със сепаратистите, коментира АФП.
Тези преговори бяха необходимо условие за това депутатите от сепаратистката партия Републиканска левица на Каталуния /РЛК/ да гласуват "въздържал се" при вота на доверие в испанския парламент миналата седмица, за да може Санчес, който дойде на власт през юни 2018 г., да остане на премиерския пост.
След преговори с РЛК социалистите приеха много скоро да бъдат проведени обсъждания между централното правителство и контролираното от сепаратистите регионално правителство, за да бъде "разблокиран и канализиран политическият конфликт за бъдещето на Каталуния".
Предвиден е вот, на който каталунците да се произнесат по евентуалните споразумения, които ще бъдат постигнати при преговорите.
"Каталунският въпрос е основният проблем в Испания от пет или шест години и това е първият път, когато някой решава да се справи с него чрез преговори", казва политологът Ернесто Паскуал от Каталунския Отворен университет.
Какво споразумение?
Големият въпрос е за обхвата на преговорите, но позициите на двете страни са коренно противоположни. Сепаратистите искат да бъде обсъден въпросът за референдум за самоопределяне и за амнистия на каталунските лидери, вкарани в затвора или избягали в чужбина след опита за отделяне от Испания през 2017 г. Социалистите обаче вече заявиха, че подобен референдум в Каталуния чисто и просто е невъзможен.
В споразумението между социалистите и Републиканската левица на Каталуния се говори за "диалог по всички направени предложения", но се подчертава, че резултатът от преговорите ще бъде в рамките на правния и демократичен ред и при спазване на конституцията.
"А референдум за самоопределяне в Каталуния не е възможен в рамките на испанската конституция", заяви преподавателят по конституционно право Шавие Арбос. "Няма да станем свидетели на референдум като този в Шотландия" през 2014 г., казва историкът и експерт по политиката Жоан Ескулиес.
За промяна в конституцията с цел включване в нея на възможността за подобен вот е необходимо квалифицирано мнозинство, каквото не може да се получи заради противопоставянето на големите партии, сред които и социалистите.
Според Жоан Ескулиес е малко вероятно обсъжданията да се фокусират върху "споразумение, което да изясни и да фиксира черно на бяло компетенциите на региона и което да даде на Каталуния специален статут в Испания".
Богатият регион в Североизточна Испания разполага с широки компетенции в сферите на здравеопазването, образованието и опазването на реда, но част от населението му обвинява държавата, че не инвестира достатъчно в Каталуния, и иска да съхранява още повече каталунския език и култура.
Според проучване на регионалното правителство въпросът с независимостта разделя Каталуния - 47,9 процента от населението са против нея, а 43,7 процента я подкрепят.
"Предателство" според десните
В сегашната напрегната обстановка, при която през октомври имаше демонстрации в Каталуния, понякога придружавани от насилие, всякакви отстъпки спрямо сепаратистите ще бъдат сериозно атакувани от крайнодясната партия "Вокс", която вече обвини Педро Санчес в "предателство" заради това, че е останал на власт с гласовете "въздържал се" на Републиканската левица на Каталуния.
Десните политически сили без никакво съмнение ще оспорят пред Конституционния съд евентуално споразумение, което дава повече правомощия на региона. Консерваторите вече постъпиха по този начин през 2006 г. по повод автономния статут на Каталуния, част от който бе отменена от конституционните съдии. "И ако пак се стигне до подобен случай, това ще провокира в Каталуния недоволство, подобно" на тогавашното, което подхрани сепаратисткото движение, изтъква Арбос.
Атака няма да дойде само от дясната опозиция - обсъжданията, обещани на Републиканската левица на Каталуния от Санчес бяха разкритикувани и от сепаратистката партия на бившия каталунски премиер Карлес Пучдемон, който бе отстранен след опита за отделяне и който е големият съперник на Републиканската левица на Каталуния.
Тези преговори "са дълъг процес, който ще премине през фази на сближаване, отдалечаване, а може би и скъсване. Ако не друго, това е първата стъпка", заяви Жоан Ескулиес.
Последвайте канала на
Свързани новини
Новото испанско правителство положи клетва за встъпване в длъжност
13 януари 202012:58
Испания поиска ЕП да свали имунитета на каталунските сепаратистки лидери
10 януари 202017:17
Петима членове на новия испански кабинет ще са от лявата партия "Подемос"
09 януари 202016:41
Борисов поздрави Педро Санчес по повод избирането му за премиер на Испания
07 януари 202019:23
Два гласа направиха Педро Санчес испански премиер
07 януари 202016:13
Педро Санчес не получи подкрепа за нов испански кабинет
05 януари 202018:05
Протестиращи повредиха жп линии в Каталуния
11 септември 202013:26
Естония: Икономическата криза почна
11 март 202011:21
Бивши началници на полицията в Каталуния застанаха пред съда по ново дело за референдума за независимост
20 януари 202017:45
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03