-
14 март 2012 11:12
- 1868
- 3
Европейският парламент ще гласува днес доклад за напредъка на Македония към еврочленство, в който за първи път се съдържа изискване гражданите с българско самосъзнание да не бъдат подлагани на дискриминация.
В документа има и текстове против търсенето на национална идентичност за сметка на съседни държави.
Европейският парламент е обезпокоен от тенденциите да се търси етническа и културна идентичност за сметка на съседни страни, е записано в доклада.
Друг нов елемент е директната препоръка към властите в Скопие да не допускат дискриминация срещу хора, които открито изразяват българската си идентичност и произход. Тези текстове намират място в документа в резултат на общите усилия на български и гръцки евродепутати от различни политически групи, съобщи БНР.
Отделно по инициатива на българския евродепутат Евгени Кирилов е записано, че трябва да има общи чествания на исторически събития и личности, както и да се създадат съвместни експертни комисии, които да изчистят спорните въпроси и да допринесат за обективно тълкуване на историята.
Препоръката на Македония да бъде дадена дата за начало на преговори остава в сила, но са очертани редица проблеми - в централната и местна власт, спазването на демократичните принципи, свободата на медиите и прилагането на Охридското споразумение, гарантиращо етническия мир в страната. Докладът идва в момент на все по-осезаемо втвърдяване на диалога Брюксел-Скопие, което според повечето евродепутати отдалечава европейските перспективи на бившата югорепублика.
Евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев смята, че спорът с Гърция за името далеч не е единствената пречка пред евроинтеграцията на Македония и че авторитарните тенденции и растящия национализъм там крият сериозни вътрешни и външни рискове. "Спорът за името е само върхът на айсберга. В Република Македония съществуват толкова много други нерешени конфликти, които македонското правителство не иска да решава. За съжаление в момента виждаме, че Македония не е тръгнала по този европейски път и аз съм притеснен, особено от последните събития, от които се вижда че етническото напрежение нараства в Македония", каза Ковачев.
При междуетнически инциденти в Скопие, Тетово и Прилеп миналата седмица пострадаха над 10 души. До ескалацията на междуетническата нетърпимост и ръст на броя инциденти се стигна, след като преди седмица в Гостивар полицай от македонска националност уби двама албанци при спор за паркиране.
Властите осъдиха нападенията, а опозицията начело със Социалдемократическия съюз на Македония хвърли отговорността за изострянето на ситуацията върху правителството.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски се завърна на победния път срещу Локомотив (София)
Манчестър Сити бе сгазен от Тотнъм на “Етихад” за петата си поредна загуба и даде шанс на Ливърпул да се откъсне
Милан и Ювентус изиграха скучен мач и зарадваха отборите пред себе си
Генчев коментира слуховете за Уелтон, наставникът на "сините" обяви върху какво трябва да наблегне отборът
Ботев (Пд) се завърна на "Колежа" с победа
Кипър иска да открадне Везенков за Европейското
Коментари 3
Добави2012.04.23 | 16:38
2012.03.20 | 10:54
Добави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена
23 ноември 202420:06
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
Тодор Тагарев: Няма как тази война да стигне до приемлив изход, ако Западът не помогне на Украйна по-съществено
23 ноември 202419:39
Колко ще ни струва отоплението тази зима? Най-скъпо е на ток
23 ноември 202421:10
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21
2015.01.27 | 08:26