-
08 февруари 2012 10:47
- 1768
- 0
Европейската комисия е загрижена за начина на назначения във Висшия съдебен съвет (ВСС) е посочено в междинния доклад на Брюксел за напредъка на България, твърди Медиапул.
Според документа, който се очаква да бъде представен днес, в органа няма прозрачност и обективност при кадровите решения. Констатирано е, че въпреки критиките в доклада от юли 2011 г. етичната му комисия все още не е в състояние да си върши добре работата. ВСС е критикуван и за липсата на пълно публикуване на съдебните актове в интернет. Брюксел препоръчва бързи реформи на процедурите на избор на членове на ВСС, които да бъдат приети преди изтичане на мандата на настоящия съвет.
Докладът отбелязва, че все още се няма резултати по дела за нередности и измами с еврофондове. Докладът отбелязва, че в редица случаи разследванията са прекратени от прокуратурата поради липса на доказателства. Във всички случаи, свързани с измама на средства от ЕС, внесени в съда през 2011 г., наказателната отговорност се заменя с административни глоби по искане на прокуратурата”, посочва документът.
Друга критика е, че след доклада през юли е нямало конкретни резултати в системата за контрол на декларирането на имущество от висши държавни служители с цел откриване и следене на неояснимо забогатяване. Брюксел отчита реорганизацията на Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество, но отбелязва: “Въпреки че ЕК препоръча в дейностите на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, да се включи и активната проверка на висши чиновници и политици, тази препоръка не се изпълнява”.
Брюксел дава и конкретни препоръки за закона за т.нар. гражданска конфискация, който все още не е приет. Настоява се за неговото засилване. Докладът отчита подготвянето на дисциплинарни мерки в МВР за превенция на корупцията, но отбелязва, че тяхното въздействие трябва да се доказва в практиката. Не е пропусната и темата за даренията за полицията, като се посочва, че макар те да са ограничени само до държавните компании и вече да се вписват в публичен регистър, практиката все още повдига въпроси за прозрачността и риска от заобикаляне на правилата за обществените поръчки.
Последвайте канала на
Свързани новини
Младежите удариха Турция с фамозен гол почти от центъра
България пред Рубикон в Люксембург
Супер терен за "лъвовете" в Люксембург
Лига на нациите: играе се първият двубой за деня
ЦСКА - София тренира без Исека, Бусато сложи маска на лицето си
Изумителен вратар отчая "петлите" на полупразния "Стад дьо Франс"
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Какво си казаха Кирил Петков и Делян Пеевски в НС, за да стане скандал?
15 ноември 202418:30
Кирил Петков с питане към НСО по повод охраната на Пеевски
15 ноември 202417:25
Стойнев, БСП: Ако сега ГЕРБ и ПП-ДБ не намерят разбирателство, те стават излишни за българската политика
15 ноември 202417:39
Политолозите проф. Румяна Коларова и Слави Василев се скараха заради проекта на президента: Политическият пъзел изглежда заключен
15 ноември 202417:32
МИР коментира преместването на БАИ от новата сграда на ДПС - Ново начало
15 ноември 202416:52
Проверката на Главния инспекторат в МК откри системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства
15 ноември 202416:57
Директорът на Народния театър: Два дни преди протеста предупредих, че ще има напрежение
15 ноември 202417:54
МОН няма да обяви 3 януари за неучебен
15 ноември 202418:54
Установиха шофьорката, блъснала бременна жена в София и избягала
15 ноември 202417:25