Европа забранява дюнера

  • 01 декември 2017 10:06

  • 50432
  • 4
Европа забранява дюнера
© Pixabay

Комисията по здравните въпроси в Европарламента реши да поправи стар пропуск. Това обаче може да доведе до край на една от най-често хапваните бързи храни у нас. Става въпрос за дюнерите. Те може да изчезнат от страните от ЕС до края на 2018 година, ако остане в сила прието решение на Еврокомисията да забрани съдържанието на фосфат в суровото замразено месо.

Фосфатът е необходим, защото задържа водата в месото и то остава крехко и сочно дори и след като е било замразено. Без него при печене месото ще се разпада. Съставката се слага не само в замразено месо, а и в сладкиши, кока-кола, различни салами. Фосфатът е разрешен в различни хранителни продукти, като се контролира само горната граница. При описването на продуктите, в които е допустимо да има фосфат обаче, в комисията са забравили да упоменат и суровото замразено месо. Така се оказва, че дюнерите, които масово се правят именно с дълбоко замразено месо, са забранени за продажба. Комисията вкара поправка на гласуване в Европарламента, за да поправи пропуска си.

Зелените и социалдемократите обаче изненадващо блокираха гласуването и не допуснаха корекцията. Това означава, че до края на 2018 година дюнерът ще бъде забранен, ако не се прави от свежо месо. Европарламентът ще гласува още веднъж, но преди това е натоварил здравната комисия да проучи какви са последните научни доклади за влиянието на фосфата върху здравето. При превишаване на допустимата доза, той нанася поражения на бъбреците и кръвообращението.

„Без него месото на шиша ще се овъглява отвън, а ще остава сурово отвътре“, обясни евродепутатката от германския ХДС Ренате Зомер. „Европейската служба за защита на потребителите е преценила, че поемането на до 4200 мг фосфат на ден не е опасно за здравето. Една порция дюнер съдържа само 134 мг“, допълва още Зомер. За сравнение – една чаша кола съдържа 210 мг.

Дневно в страните от ЕС се изяждат 500 тона дюнери. 80% от месото за тях се произвежда в Германия. Затова и тя ще бъде особено силно засегната, ако поправката не бъде приета – смята се, че ще отпаднат 110000 работни места.

От дюнер до дюнер обаче има огромна разлика. Иначе "дюнер" наричаме онази арабска питка, в която е обвит пълнеж от месо, чеснов сос, пресни зеленчуци, понякога картофи. А всъщност "дюнер" в Близкия Изток изобщо не значи това. Истинското име на този сандвич е "шауарма", на турски çevirme или по-известното döner kebab, което се прави в Анадола. Използва се специален хляб, не този "арабски" хляб, който знаем от родните дюнерджийници. Оригиналният хляб има по-друг вкус и е по-тънък. Обикновено майсторът-дюнерджия го прави сам. Пълнежът е най-вече от месо и домати. Класическата шауарма е от овче, агнешко и рядко пилешко месо. Придружено е от прясно нарязани домати, като картофите се слагат отделно в чинийка, която е с допълнителни зеленчуци. В арабските страни това се нарича "сервиз". Дюнерджийниците предлагат сервиза към дюнера, като на много места той е незадължителен, а на други е безплатен при закупуването на два дюнера. Не се слага чеснов сос. Сосът в истинския дюнер е с тахан, не с чесън. И не се шокирай, ако отидеш в Истанбул и ти сервират въпросния арабски хляб и чиния с месо, картофи и зеленчуци.
 

Последвайте канала на

Novini.bg
50432 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2018.01.07 | 20:43

4
Ха! Това няма как да стане в Кърджалистан!

2018.01.07 | 20:43

3
Най-после полза от седесарския клозет ЕС. Забранят ли дюнера заминават си и костовистите-джихадистите дюнерджии.
Ученика

2018.01.07 | 20:43

2
Е как ще борим тероризма сега?
бат'Паци

2017.12.02 | 23:58

1
Споко,тука дюнера е само от картофи,а месото е за аромат!

Добави коментар

Водещи новини