България е заплашена от наказателна процедура заради опасния жп транспорт

  • 04 октомври 2017 19:32

  • 7953
  • 2
България е заплашена от наказателна процедура заради опасния жп транспорт
©

България е заплашена две наказателни процедури за нарушение в областта на транспорта. Европейската комисия настоява страната ни да осигури безопасен железопътен транспорт. Имаме два месеца да приведем всички национални правила в съответствие със законодателството на Европа.

Въпросната директива изисква от държавите-членки да създадат независим орган по безопасността и независим разследващ орган на произшествия и инциденти. Тя също така изисква разпределяне на задачите и отговорностите за безопасността между различните заинтересовани страни от железопътния транспорт с цел да се гарантира, че те не се припокриват и не си противоречат помежду си. До момента обаче България не е успяла да осигури независимостта на разследващия орган и да му предостави достатъчно ресурси.

Ако не предприемем спршни мерки Комисията може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС срещу нея.

В областта на устойчивия транспорт Еврокомисията поиска от България да транспонира изцяло правилата на ЕС относно разгръщането на инфраструктура за алтернативни горива (Директива 2014/94/ЕС). Основната цел на директивата е да установи обща рамка за широкомащабно разгръщане на инфраструктура за алтернативни горива в Европа. Това е от съществено значение, за да се намали зависимостта на транспорта от петрола, да се смекчи въздействието му върху околната среда и по този начин да се укрепи водещата роля на Европа в борбата срещу изменението на климата. Директивата определя минимални изисквания за изграждането на инфраструктура за алтернативните горива, включващи зарядни точки за електрически превозни средства и точки за зареждане с природен газ и водород.

Решението трябваше да бъде приложено до 18 ноември 2016 г. най-късно. Въпреки това България само частично е уведомила Комисията за мерки за транспониране на директивата в националното право. В срок от два месеца България трябва да уведоми Комисията за тези мерки. В противен случай Комисията може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС.

Спешно трябва да се създаде и независим орган за разследване на произшествия. От Брюксел настояват още правителството да осигури възможност за доставка на алтернативни горива.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
7953 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Добре Че Е ЕС!!

2017.10.05 | 08:21

2
Не искаме Дойче БАН, ама поне малко инвестирайте де и стига сте крали!!
възмутен

2017.10.05 | 06:19

1
Правителството няма да осигури възможност за доставка на алтернативни горива за да може да се краде нафта.

Добави коментар

Водещи новини