ЕС обмисля как да помогне за прекратяване на огъня в Сирия

  • 15 ноември 2016 14:46

  • 2931
  • 3
ЕС обмисля как да помогне за прекратяване на огъня в Сирия
© МВнР

Последните събития в Турция и Източното партньорство бяха акцентите на редовното заседание на Съвет "Външни работи". Българската делегация бе ръководена от министър Даниел МитовДаниел МитовДаниел Митов е роден на 4 декември 1977 г. в град София. Завършва СУ „Климент Охридски“,, събщиха от Министерството на външните работи.

Признавайки правото на Турция да предприеме пропорционални действия в отговор на опита за преврат от 15 юли 2016 г., първите дипломати на 28-те отправиха призив за опазване на парламентарната демокрация, за спазване на човешките права и върховенството на закона. Посочено бе, че ЕС ще следи отблизо ситуацията в страната и е готов да продължи диалога на всички равнища. Министър Митов подчерта важността на изпълнението на споразумението ЕС-Турция от 18 март и продължаването на сътрудничеството по въпросите на миграцията. Важно значение има пълното прилагане на споразумението за реадмисия между България и Турция, посочи още той.

Съветът потвърди значимостта, която ЕС отдава на развитието на Източното партньорство и приветства постигнатия напредък в изпълнение на поетите ангажименти на Срещата на върха в Рига. Подчертана бе подкрепата за териториалната цялост, независимостта и суверенитета на всички страни от Източното партньорство, както и за продължаване на изпълнението на реформите в тях. Първите дипломати на 28-те проведоха дискусия и по Южното съседство с акцент върху ситуацията в Сирия и Либия. Обсъдиха също и възможностите на ЕС да съдейства за прекратяване на огъня и започване на политически преход в Сирия.

На съвместна сесия министрите на външните работи и министрите на отбраната обсъдиха и приеха заключения по Плана за приоритетите в областта на сигурността и отбраната, като част от изпълнението на Глобалната стратегия на ЕС. Подчертавайки, че НАТО остава водещата рамка за колективна отбрана на своите членове, Съветът постигна съгласие относно необходимостта от по-нататъшно развитие и засилване на Общата политика за сигурност и отбрана в отговор на нарастващите заплахи и предизвикателства пред сигурността на Съюза. Изтъкната бе важността на гарантирането на сигурността на външните граници, борбата с мрежите за трафик на хора, изграждането на капацитет за справяне с миграционния натиск, борбата с тероризма и радикализацията, противодействието на хибридните заплахи, гарантирането на кибер сигурността и др. Изпълнението на Съвместната декларация от Варшава за засилване на сътрудничество между ЕС и НАТО е ключов елемент от стратегията за справяне с предизвикателствата пред сигурността на Съюза.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
2931 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2016.11.16 | 02:08

1
стига сте се правили на малоумници , просто спрете да ги финансирате

2016.11.16 | 02:08

2
ЕС обмисля отдавна, а Тръмп като спре подпомагането на бунтовниците и нещата ще се нормализират веднага. Явно ЕС не мисли с главата си.

2016.11.16 | 02:08

3
пак ли ще мислят....тя една патка мислила,мислила па накрая умряла...!

Добави коментар

Водещи новини