Бъчварова: При силен миграционен натиск, тежестта не трябва да пада само върху държавите на предна л

  • 07 юли 2016 19:28

  • 3111
  • 2
Бъчварова: При силен миграционен натиск, тежестта не трябва да пада само върху държавите на предна л
© Булфото (архив)

Вътрешните министри на ЕС дебатираха бъдещето на Общата европейска система за убежище. Предстои ЕК да представи предложенията за изменения в процедурите за убежище, условията за приемане и признаването на статут на закрила, както и европейска система за презаселване, съобщи пресцентъра на МВР.

Категорични сме в позицията си, че законодателните предложения следва да бъдат разглеждани паралелно и в тяхната цялост, заяви министър Румяна БъчвароваРумяна Бъчварова Румяна Бъчварова е родена на 13 март 1959 г. в град Шипка. Завършила Софийския университет "Св.. Важно е провеждането на политически дебат по регламента Дъблин, за да се постигне трайно и работещо решение, което да гарантира справедливо разпределение на отговорностите по приема на бежанци между всички държави-членки. При наличие на силен миграционен натиск, тежестта не трябва да пада само върху държавите на предна линия, подчерта още тя. България приветства поставянето на миграцията като явление с глобални измерения на обсъждане в световен формат, тъй като обединяването на световните усилия може да адресира правилно разрешаването на конфликтите и по-успешното подпомагане на лицата, които в действителност се нуждаят от закрила.

По отношение на политиката на солидарност, вътрешният министър подкрепи установяването на унифициран набор от отговорности между държавите-членки и настоя за допълнително внимание върху ситуацията на външните граници на Съюза. Проведени бяха дискусии относно управлението на външните граници на ЕС, в рамките на които като приоритет беше изведено прилагането на Регламента за новата Агенция за гранична и брегова охрана, финализирането на пакета „Интелигентни граници“ и разработването на нова Европейска система за електронно разрешаване на пътуванията (ETIAS).

„Считаме за основен приоритет на новата Агенция за гранична и брегова охрана засиленото сътрудничество с третите съседни страни“, подчерта министър Бъчварова. То е ключово за допълнителното укрепване на външните граници, развиване на механизма за ранно предупреждение, за подобряване на връщанията. България се отнася положително към обсъждането на предложението за създаване на Европейска система за електронно разрешаване на пътуванията, поясни българският вътрешен министър. „Считаме, че преди изготвянето на законодателно предложение е добре да се проведе проучване, в което да се отговори на всички открити въпроси относно параметрите на системата и как те се отнасят към пакета „Интелигентни граници“, допълни тя.

В контекста на пакета „Интелигентни граници“, българският вътрешен министър изрази благодарност към Холандското председателство и към всички държави, които подкрепиха искането на България за предоставяне на ограничен достъп шенгенската Визова информационна система за целите на извършването на справки от българските власти. „Уверена съм, че и със Словашкото председателство ще продължим да работим в дух на добро сътрудничество, за да превърнем тази воля в реален факт“, каза министър Бъчварова.

Тя постави на вниманието на Съвета и друга важна за България тема – статута на вътрешните граници, за които все още не е взето решение за премахване на граничния контрол. Необходимо е ясно политическо съгласие за статута на тези граници, за да се избегне правната несигурност и разпиляването на ресурси, породено от непрекъснатата необходимост на вътрешните граници да се въвеждат мерки, относими към външните граници, отбеляза министър Бъчварова.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
3111 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2016.07.20 | 05:27

2
Абе ,нас не ни допускат под масата (Шанген ) ,а ние искаме кючеци на масата да играем !
han

2016.07.20 | 05:27

1
Ко каза,ко?КУга?!Дали немците дето при тях са всичките емигранти ще се съгласят с това мнение на това недоразумение?!

Добави коментар

Водещи новини