-
13 май 2016 11:03
- 1644
- 0
В края на 2015 г. Комитетът по оценка на риска (RAC) към Европейската агенция по химикалите (ECHA) заключи в доклад, че концентрацията на метанол в течности за чистачки не трябва да надхвърля 0,6% обемни единици. Преди няколко седмици излезе и доклад на Комитета за социално-икономически анализи (SEAC) отново към ECHA, който потвърждава данните за вредите от използване на течности за чистачки с над 0,6% съдържание на метанол, но дава и своите препоръки ЕС да забрани изцяло използването му във всякакви препарати за масова употреба.
Експертите отбелязват категорични ползи от забраната не само с цел съхранение на човешкото здраве и живот, но и в други отношения – като например избягване на медицински разходи при причинена слепота, медицински разходи и грижа за хора, страдащи от отравяне, както и преждевременна смърт. Разходи, които се равняват на милиони лева годишно са всяка една държава-членка на ЕС. Въпросът за вредното въздействие на метанола в течността за чистачки върху човешкото здраве от няколко години е обект на интерес в повечето държави-членки на Европейския съюз.
Много от тях въведоха в националните си законодателства изрични забрани и ограничения по отношение на предлагането на пазара на продукти, съдържащи метанол, сред които основен фокус пада върху течността за чистачки. В Полша, Финландия и Дания изрична забрана за влагане на метанол в такива продукти има от десетки години. Такова ограничение въведоха и Швеция, Дания, Норвегия, Литва, Германия и Австрия.
Последни в списъка са Чехия и Италия, които наскоро въвеждат сериозни рестрикции и мерки. Редовни дискусии се водят и пред Европейската Комисия и Европейската агенция по химикалите (ECHA). В началото на 2015 г. Полша подаде искане до европейските институции за забрана на метанола в продукти за масова употреба в концентрация равна или надхвърляща 3% на територията на целия ЕС, като посочва като основен рисков и масов продукт течността за чистачки.
Искането за ограничаването се базира изцяло на съображения, свързани със защита на човешкото здраве и запазването на човешкия живот. Досието на Полша по процедурата REACH се разгледа от Европейската агенция по химикалите (ECHA), която излезе с редица доклади на Комитета по оценка на риска (RAC) и Комитета за социално-икономически анализи (SEAC), които дават препоръка ЕС да ограничи значително или забрани изцяло съдържанието на метанол в течности за чистачки.
Процедурата по въвеждане на ограничение на дадено вещество в европейското законодателство е сложен и дълъг процес, коментира днес в интервю за в-к Труд Емил Радев, евродепутат от ЕНП-ГЕРБ. Двата доклада на ECHA едва преди седмица са изпратени на ЕК и тя разполага с 3 месеца от получаването им, за да вземе решение и да предложи съответните законодателни промени в списъка за ограничения в регламента REACH.
Окончателното решение се взема с регулаторна процедура с контролното участие на държавите-членки и Европейския парламент. Според някои експерти е възможно да се въведе ограничението още до края на годината, уточнява Радев. Съществуващото европейско законодателство за етикетиране и опаковане на течностите за чистачки със съдържание на метанол се оказа неефективно и не допринесе за намаляването на големия брой тежки отравяния в страни, като България, коментира още той.
В настоящото законодателство се посочва, че държавите членки на ЕС могат да приемат собствени рестрикции по темата, затова и в последния си доклад ECHA дава препоръка ЕС да въведе унифицирани за всички държави-членки правила, като най-силно застъпва препоръката метанолът да бъде напълно забранен.
Това е продиктувано от примери като България, в които нито се води статистика за броя жертви на масови продукти със съдържание на метил, нито се следи производството и търговията с такива. Вече 11 години у нас няма действащо законодателство, ограничаващо съдържанието на метанол в препарати от бита, сред които най- често използваме именно течностите за чистачки.
Нещо повече, над 80% от предлаганите у нас подобни продукти съдържат в пъти над допустимите стойности, като някои достигат и до 30% при считани за рискови стойностите дори над 0,6%. Върху опаковките на 2/3 от продуктите не се наблюдават дори минималните знаци, предупреждаващи за високата опасност от употреба на продукта.
Комитетът за социално-икономически анализи (SEAC) счита, че редица държави като Чешката република, Словакия, Румъния и България, в които стойностите на термометрите стигат до много ниски зимни температури, в които има и културни навици на пиене, могат да бъдат сериозно засегнати от последствията на метанола, които немогат да бъдат пресметнати поради липса на подавани от посочените държави статистики.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЕК официално предложи да отпаднат визите за турците (обновена)
04 май 201614:22
ЕК вероятно ще предложи удължаването на граничния контрол за още 6 месеца
02 май 201621:15
До една година премахват отровния метанол в течностите за чистачки
25 април 201616:03
ЕК: С 12 % са намалели жертвите при катастрофи у нас за пет години
31 март 201614:56
Домейнът .ею стартира на кирилица от 1 юни
17 март 201614:10
ЕК с нов унищожителен доклад за България
10 март 201606:44
80% от течността за чистачки по магазините съдържа опасен химикал
06 януари 201716:31
България чака своя съперник за баража в Лигата на нациите - вижте вариантите
България с тежко изпитание в Подгорица
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Може ли Хебър да изненада Спартак (Варна)?
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите пак се скараха за председател на НС, Борисов рисува
22 ноември 202410:00
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
22 ноември 202411:57
Петков: ГЕРБ да оттеглят своя кандидат и да отпушим парламента. Всичко друго е безобразие
22 ноември 202409:31
ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов
22 ноември 202409:26
Тошко Йорданов за кандидатурата на Силви Кирилов: Ако БСП го решат, ще постъпят умно и отговорно
22 ноември 202409:52
БСП кани на разговори ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ
22 ноември 202410:43
Европрокуратурата погна 4 наши общини за измама при финансиране на реставрация на църква
22 ноември 202411:30
Максим Генчев: Случаят с Димо Алексиев е капан! Напили са го, после са го натопили
22 ноември 202411:53
Арести в София след инциденти и нападения в мол
22 ноември 202411:03