Главният прокурор на Румъния подаде оставка

  • 03 февруари 2016 07:30

  • 2128
  • 4
Главният прокурор на Румъния подаде оставка
©

Главният прокурор на Румъния Тибериу Ницу подаде оставка заради неправомерно използване на ескорт от Пътна полиция. Той е обвинен в злоупотреба със служебно положение, тъй като е използвал моторизиран ескорт на Пътна полиция, без да има право на това, съобщава БТВ.

След като е бил разпитан от специалната прокуратура за борба с корупцията, той е обявил, че подава оставка.

Намиращият се под натиск от една седмица прокурор определи оставката си като „акт на отговорност и на чест”. Той отрече в изявление да е използвал или да се е възползвал от "официални ескорти в смисъла, който влага закона в това понятие”.

Името на Ниту се бе появило в досието на прокуратурата за борба с корупцията (Националната дирекция за борба срещу корупцията) срещу бившия министър на вътрешните работи Габриел Опря, обвинен в злоупотреба с власт за използване на екскорт за пътуване по начин, който се смята за нелегален. Антикорупционната дирекция иска сваляне на парламентарния му имунитет, за да започне наказателно производство.

Опря бе и вицепремиер в социалдемократическото правителство на Виктор Понта и, паднало в началото на ноември заради обществения отглас срещу нередностите, причинили смъртта на над 60 души при пожар в нощен клуб в Букурещ.

Опря бе под натиск след след смъртта на полицейски мотоциклетист от кортежа му при придвижване в страната. Младият 28-годишен полицай падна в ров, изкопан от компания за дистрибуция на газ на голям булевард в Букурещ. Свидетели твърдят, че ямата не е била обозначена и кортежът е пътувал с прекалено висока скорост при дъжд. В Румъния едната от двете институции за борба с корупцията е Националната дирекция за борба срещу корупцията. Тя е независима прокуратура, която разследва престъпления по високите етажи на властта. Другата е Държавната агенция "Интегритет", която следи за разминавания между доходите и стандарта на живот на държавните служители.

Антикорупционната дирекция се занимава с корупционни престъпления от определено равнище нагоре. В Румъния заедно с прокурорите в нея работят определен брой полицаи, които са командировани. Така те скъсват всякаква йерархическа зависимост с полицията и стават директно подчинени на ръководителя на антикорупционната дирекция. В нея има ясно разграничение на функциите - отделни екипи извършват разследванията, други гледат делата в съдебната им фаза. Всички разполагат със сериозна експертна подкрепа - финансова, икономическа, компютърна, данъчна.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2128 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
gost

2016.02.03 | 18:47

4
SPECIALNA PROKURATURA, KOIATO MOJE DA RAZSLEDVA I GLAVNIIA PROKUROR-U NAS NIAMA TAKAVA.
НЕ е виновен

2016.02.03 | 18:47

3
Главния прокурор има право да иска охрана винаги ..
азззз

2016.02.03 | 18:05

2
Първия отговор На Български политик,магистрат или прокурор в подобна ситуация би бил "няма да си дам оставката",защото тук носи гордост и чест да си напуснеш поста само ако ББ ти е поискал оставката и то чрез медиите,кои сме ние гражданите, че да искаме оставката например на Цацаров или на Москов.
РЕАЛИСТ

2016.02.03 | 18:05

1
Е, ИМА И ДОСТОЙНИ ПРОКУРОРИ. НАШИЯТ ПУХКАВЕЛКО НЕ Е ОТ ТЯХ. СТО ПЪТИ ДО СЕГА Е ТРЯБВАЛО ДА СИ ПОДАДЕ ОСТАВКАТА, ДА НЕ КАЖЕМ ЧЕ НЕ ТРЯБВАШЕ ДА ЗАЕМЕ ПОСТА СЛЕД НАРУШЕНИЕТО С ДАНЪЦИТЕ, КОЕТО БЕШЕ НАПРАВИЛ И ГО ДЕСКРИДИТИРА КАТО НЕДОСТОЕН.

Добави коментар

Водещи новини