Швеция се мъчи да се справи с престъпността в бежанските приюти

  • 27 януари 2016 13:47

  • 2503
  • 1
Швеция се мъчи да се справи с престъпността в бежанските приюти
© Getty Images/Guliver

Намушкване с фатален край в шведски приют за кандидати за убежище в юношеска възраст засили тревогата в северната страна от насилието в бежанските центрове, където са настанени над 100 000 души, чакащи да бъдат разгледани молбите им. Шведската полиция току-що беше отправила нов призив за повече ресурси, за да се справи със "ситуацията с мигрантите", когато в понеделник беше съобщено, че 15-годишно момче е нападнало служителка в дом за непридружавани непълнолетни в Гьотеборг.

Двайсет и две годишната Александра Мезхер умряла от раните от намушкването, след като била откарана в местна болница. Полицията каза, че други двама младежи, живеещи в приюта, задържали нападателя, докато полицаите го арестуват по подозрение в предумишлено убийство. "Това е ужасно. Ние продължаваме да я чакаме да се върне. Потресени сме", каза във вторник 22-годишната приятелка на жертвата Лейла Филипович, която скърбеше със семейството на Мезхер.

Все още се разследва какво точно се е случило в понеделник сутринта в приюта в Молндал, но е ясно, че шведската полиция е подложена на все по-силен натиск да се справи със сбиванията, сексуалните посегателства и други проблеми в бежанските приюти в страната. Около 163 000 сирийци, иракчани, афганистанци и други са кандидатствали за убежище в Швеция миналата година - двойно повече от рекордната бройка през 2014 г. В Европа само Германия е приела повече кандидати. Над 30 000 от търсещите убежище в Швеция са непридружавани непълнолетни, почти все момчета.

Повечето не се замесват в неприятности, а просто искат да започнат нов живот в Европа, но шведските полицейски власти предупредиха, че изпитват недостиг на ресурси заради засиления граничен контрол, депортирането на мигранти, чиито молби за убежище са отхвърлени, и усилията за поддържане на реда в бежанските приюти. Началникът на националната полиция Дан Елиасон каза, че силите на реда се нуждаят от още 2500 униформени и максимум 1600 цивилни служители, за да се справят с, както се изрази той, "новото нормално" положение в страната с 10-милионно население.

"При изпълнението на голяма част от задълженията си сме подложени на силно напрежение", каза той. Полицейските данни показват, че служителите на реда са викани почти всеки ден да се занимават с проблеми в бежанските приюти. В много от случаите става дума за момчета или мъже, травмирани от войната и разстроени от дългото и мъчително чакане, докато бъдат разгледани молбите им за убежище.

Сравнително рядко има смъртоносни нападения, но през август кандидат за убежище от Еритрея уби двама души в магазин на ИКЕА, след като, както беше съобщено, му било отказано разрешение за пребиваване. Шведският министър-председател Стефан Льовен замина за Молндал след нападението в понеделник и предупреди, че то може да не е последното.
"Смятам, че наистина доста хора са силно разтревожени, че може да има подобни случаи, след като Швеция приема толкова много деца и млади хора", каза той.

Швеция отдавна оказва топъл прием на бежанци, които бягат от война и преследване, но никога в такива мащаби като миналата година. Сега се засилва тревогата, че гостоприемството на страната достига своя предел. Социалдемократическото правителство на Льовен дълго време беше защитник на отворените граници за бежанците, но промени курса миналата година и засили граничния контрол.
Междувременно антиимигрантската партия с крайнодесни корени "Шведски демократи", която някога беше смятана за прекалено крайна, за да има свои представители на изборни длъжности в толерантна Швеция, печели позиции. След като получи 13 процента от гласовете на изборите през 2014 г., сега тя има подкрепа от около 20 процента.

28-годишната Елаф Али, работила в приют за непридружавани непълнолетни в Стокхолм, каза, че не била изненадана от случилото се в Молндал. Тя пристигнала като бежанец от Ирак през 1991 г. и искала да помага на други новодошли да се установят в шведското общество, но напуснала след година и половина след свързан с насилие случай през 2011 г. "Една нощ едно от момчетата извади голям кухненски нож и ни подгони с него. Бях много уплашена. Бях единственото момиче там, затова се почувствах уязвима", каза тя. "Заключих се в един кабинет и се обадих на полицията." Тя каза, че полицията арестувала момчето и никой не пострадал.

Някои казват, че само рязко намаляване на имиграцията може да доведе до уреждане на положението, но други призовават за повече персонал в приютите и по-тежки последици за нарушителите. Али каза, че извършителите на престъпления не би трябвало да бъдат допускани да остават в Швеция, и си спомни как марокански младеж бил върнат в нейния приют, въпреки че бил арестуван три пъти за влизане с взлом и кражба.

"Повечето момчета са наистина много мили", каза тя. "Те искат да помагат и да научат шведски. Но понякога има момчета, които се държат лошо. Често именно тези, на които им предстои да бъдат депортирани, губят всякаква надежда."

Последвайте канала на

2503 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2016.03.18 | 16:20

1
Така ви се пада, импотентни глупци. САЩ тропва и Европа кляка.

Добави коментар

Водещи новини