Чудаци и националисти дишат във врата на старите партии преди евровота

  • 21 май 2014 10:33

  • 958
  • 0
Чудаци и националисти дишат във врата на старите партии преди евровота
© gettyimages

С наближаването на утрешните избори за Европейски парламент (ЕП) всички погледи са насочени към Партията за независимост на Обединеното кралство, пише в днешния си брой британският в. "Дейли телеграф".

Най-голямото предизвикателство за британския премиер Дейвид КамерънДейвид КамерънДейвид Камерън - политик и премиер на Великобритания от 2010 до 2016 г. Роден в Лондон на 9 октомври 1966 г. обаче започва щом приключи гласуването. Политиките в Европа рядко са изглеждали по-объркани. В Европа партии с политики, вариращи от антиимиграционни до откровено чудати, ще дишат във вратовете на водещите политици.

Евроизборите, които протичат в рамките на пропорционална избирателна система в един тур, често крият изненади. Това е радостно, тъй като картинката, която се оформя, ако погледнем прогнозите на социолозите, е катастрофална, пише френският в. "Монд". Във Франция за победител е сочен френският Национален фронт и "ето защо ни се иска наистина в неделя да се получи изненада". В Гърция вероятно ще спечели радикалната лява партия СИРИЗА, докато неонацистката "Златна зора", която настоява по гръцката граница да бъдат поставени противопехотни мини, за да не се допускат имигранти, може да вземе между 8 и 10 процента, посочва "Дейли телеграф".

Тези групи не могат да бъдат отнесени към конвенционалния политически спектър - много от тях са социалисти в националистически одежди - а възходът им зависи от фактори отвъд "Европа". Предвид и факта, че много хора няма да гласуват, тези избори вероятно ще бъдат нова осъдителна присъда за статуквото в ЕС. Най-притеснително е това примирение, което е обзело проевропейските партии, коментира "Монд". Френската партия "Съюз за народно движение" на бившия президент Никола СаркозиНикола Саркози   Никола Саркози - Политик и президент на Франция (2007-2012 г.). Роден в Париж на 28 януари 1955 г. в прилича на Френската социалистическа партия (на сегашния държавен глава Франсоа Оланд) от 2005 година, която агитираше да се гласува с "да" на референдума за договора за европейска конституция и в същото време отказваше да изолира тези, които активно пропагандираха да се гласува с "не".

Защо трябва британците да ги е грижа за евроизборите?, пита риторично авторът на статията в "Дейли телеграф". Защото ЕП, за добро или лошо, сега е силна институция: тя определя колко часа ще работиш, какво можеш да правиш в интернет, с кого търгува Обединеното кралство и как ЕС харчи вашите пари. Посредством процедурата за съвместно вземане на решение, евродепутатите могат (ако пожелаят) да наложат вето на грубо казано половината
от реформите, които Камерън иска да постигне преди референдума през 2017 г. за излизане/оставане в ЕС. Тук става дума за ограничаването на социалните придобивки за мигранти от ЕС, предоставянето на по-улеснен достъп на британските предприятия до пазара в ЕС и подписването на търговски споразумения със САЩ.

В действителност, ако ЕП бъде антиреформистки настроен, той би могъл да изпревари Париж като най-голяма пречка за Камерън успешно да предоговори членството на Великобритания в ЕС, посочва "Дейли телеграф".

Последвайте канала на

БТА
958 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини