Есмаил Гаани - новият командващ на елитните ирански сили Ал Кудс

  • 06 януари 2020 15:19

  • 1680
  • 5
Есмаил Гаани - новият командващ на елитните ирански сили Ал Кудс
© Getty Images/Guliver

Нов ирански генерал излезе от сянката, за да оглави елитните ирански части Ал Кудс и да отговаря за подкрепяните от Техеран сили в Близкия изток, на фона на заплахите на Ислямската република да отмъсти жестоко на САЩ за убийството на предишния им ръководител Касем Солеймани, пише Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Силите Кудс са част от 125-хилядната революционна гвардия /Корпус на гвардейците на ислямската революция - бел.ред./, военизирана организация, която отговаря само пред върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей.

Революционната гвардия упражнява надзор върху иранската балистична програма, военноморските ѝ сили следват като сянка американския флот в Персийския залив и включва в себе си изцяло доброволните сили "Басидж".

Ударът по Солеймани ще бъде усетен далеч извън Близкия изток

Подобно на предшественика си, като млад Есмаил Гаани участва през 80-те години в осемгодишната война с Ирак, а след това се присъединява към силите Кудс.

Макар да не известни все още доста неща за 62-годишния Гаани, от санкциите на Запада срещу него можем да предположим, че той отдавна заема властова позиция в организацията. Вероятно една от първите му задачи ще бъде да организира отмъщението на Иран за петъчния въздушен удар на САЩ, при който бе убит неговият дългогодишен приятел Солеймани.

"Ние сме деца на войната. Ние сме другари на бойното поле и станахме приятели в битките", каза веднъж Гаани за отношенията си със Солеймани, цитиран от иранската държавна информационна агенция ИРНА.

Влиянието на революционната гвардия през последните десетилетия се засилва все повече както във военен, така и в политически аспект. Конвенционалните въоръжени сили на Иран бяха покосени първо от екзекуциите на стария офицерски състав по време на Ислямската революция през 1979 г, а след това и от санкциите.

Аятолах Хаменей се помоли над ковчега на Солеймани

Основен двигател на това влияние са елитните сили Кудс, които работят по целия регион заедно със съюзни групировки, създавайки асиметрична заплаха, която да противодейства на усъвършенстваните оръжия, с които разполагат САЩ и техните регионални съюзници. Сред тези партньори са бойците от иракските милиции, ливанското движение Хизбула и йеменските бунтовници хуси.

Когато обяви Гаани за приемник на Солеймани, аятолах Али Хаменей нарече новия началник на Кудс "един от най-видните командири" на Иран.

Силите Кудс "ще продължат да действат по същия начин, както по времето на неговия предшественик", каза Хаменей, цитиран от ИРНА.

Солеймани дълго време беше лицето на силите Кудс. Той придоби известност, след като американски официални представители започнаха да го обвиняват за смъртоносните крайпътни бомби, използвани срещу американски войници в Ирак. Неговият образ, който отдавна е използван в профилите на хардлайнери в Инстаграм и като тапети за дисплеите на мобилни телефони, сега гледа от билборди, които призовават Иран да отмъсти за смъртта му.

Докато операциите на Солеймани в Ирак и Сирия предизвикаха стотици анализи, Гаани остана по-скоро в сенките на организацията. Името му само от време на време се появяваше в западните и дори в иранските медии. Личната му история обаче до голяма степен наподобява тази на Солеймани.

Гаани е роден на 8 август 1957 г. в град Машхад, Североизточен Иран. Детските и юношеските му години съвпадат с последното десетилетие на монархията. Той се присъединява към революционната гвардия година след революцията през 1979 г. Подобно на Солеймани, той най-напред е пратен да потушава кюрдско въстание, избухнало в Иран след свалянето на шаха.

Очакват ли се апокалиптични сценарии след убийството на Солеймани?

След това Ирак напада Иран и започва осемгодишна война, в която са убити един милион души. Много от жертвите са леко въоръжени членове на революционната гвардия, част от които млади момчета, убити при масови щурмове срещу иракски позиции.

Доброволците "виждаха, че ги убиват всичките, но като им нареждахме да тръгнат в бой, те не се колебаеха", разказва по-късно Гаани. "Командирът гледа на войниците си като на свои деца, а войникът има усещането, че Бог му е наредил и че трябва да направи това".

Гаани оцелява през войната и се присъединява към силите Кудс малко след създаването им. Той работи със Солеймани и ръководи контраразузнаването на революционната гвардия. Според западни експерти Солеймани се е фокусирал върху държавите на запад от Иран, а Гаани - върху тези на изток като Афганистан и Пакистан. Иранските медии обаче не дават подробна информация за дейността му в революционната гвардия.

През 2012 г. американското финансово министерство въвежда санкции срещу Гаани с твърдението, че той е отговорен за "финансови плащания" на прокси сили, свързани с Кудс. Санкциите в частност свързваха Гани с пратка с оръжия, заловена през 2010 г. на пристанището в най-многолюдния нигерийски град Лагос.

Властите задържаха 13 контейнера, маскирани като контейнери със стъклена вата и каменни палети. Те намериха в тях 107-милиметрови ракети тип "Катюша", патрони и други оръжия. Ракетите "Катюша" остават любимо оръжие на иранските прокси сили, сред които са иракските милиции и ливанското движение Хизбула.

Един иранец и неговият нигерийски партньор по-късно бяха осъдени на пет години затвор заради доставката с дестинация Гамбия, която тогава беше под управлението на диктатора Яя Джаме. Израелски служители заявиха, че ракетите са щели да бъдат доставени на екстремисти в ивицата Газа, а нигерийските власти казаха, че местни политици могат да използват оръжията при следващи избори.

През 2012 г. Гаани бе разкритикуван от американския Държавен департамент, след като заяви, че "ако Ислямската република не присъстваше в Сирия, избиването на хора щеше да е много по-голямо". Гаани направи това си изказване, непосредствено след като въоръжени поддръжници на сирийския президент Башар Асад избиха над сто души в Хула, провинция Хомс.

"През уикенда заместник-ръководителят на силите Кудс изрази публично гордостта си от ролята, която са изиграли при обучението и оказването на помощ на сирийските сили, и вижте до какво доведе това", заяви тогавашната говорителка на Държавния департамент Виктория Нюланд.

През януари 2015 г. Гаани индиректно каза, че Иран доставя ракети и оръжия на палестинците за борба с Израел.

"САЩ и Израел са прекалено малки, че да си мислят, че могат да устоят на военната мощ на Иран. Тази мощ сега се проявява в помощ на онеправдания палестински народ и Газа под формата на ракети и оръжия", каза Гаани тогава.

Сега силите Кудс са под контрола на Гаани. Макар иранските лидери да заявиха, че имат план как да отмъстят за смъртта на Солеймани, такъв не е оповестен на фона на подготовките за погребалната церемония на генерала, започнали вчера.

Иран обяви парична награда за главата на Тръмп

Какъвто и да е планът за отмъщение, Гаани вероятно ще бъде замесен в него.

"Това, че Гаани оцеля на такива високи позиции (в гвардията) и остана заместник на Солеймани толкова дълго време, говори много за доверието, което му имаха Хаменей и Солеймани. Подозирам, че той няма да има особени трудност да заеме мястото на Солеймани, що се отнася до операции и стратегия", казва Афшон Остовар, автор на книга за иранската революционна гвардия.

Последвайте канала на

Novini.bg
1680 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2020.01.06 | 15:54

1

И той няма дасе скрие.

HTS urodite na amerika i turciq

2020.01.06 | 19:01

5

gledai i ti da ne se skrie6 allahovec ot HTS bokluk

2020.01.06 | 16:01

2

НАС БЪЛГАРИТЕ ТОВА НЕ НИ ИНТЕРЕСУВА.

Mangal ot bg proizhod xaaa

2020.01.06 | 18:51

4

kato si balgarin ebi si maikata

Mangal mar6 v indiq

2020.01.06 | 18:35

3

Kato ne te intresuva kvo pi6e6 we mangal skapan i men ne me interesuva kvo oravqt mangalite v indiq

Добави коментар

Водещи новини