Муцунски: Евроинтеграцията на РСМ спря заради неизпълненото условие за промени в Конституцията

  • 15 януари 2025 08:26

  • 810
  • 1
Муцунски: Евроинтеграцията на РСМ спря заради неизпълненото условие за промени в Конституцията
© Фейсбук

Министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски заяви, че евроинтеграцията на Скопие е спряла заради неизпълненото условие за промени в Конституцията.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1421

В интервю за телевизия "Телма" той каза и, че трябва да бъде отложено действието на промените, говорейки за изискванията българите да бъдат вписани в Основния закон на западната ни съседка.

"Република Северна Македония е в постоянен диалог с институциите в Брюксел и страните членки по отношение на евроинтеграцията на страната, която в момента е спряла, заради неизпълненото условие за промени в конституцията, а целта е "намиране е решение, което ще направи процеса на евроинтеграция предвидим"", посочи още Муцунски.

Роднини на премиера на РСМ имат българско гражданство

"Смятаме, че най-сигурният начин да се осъществи тази предвидливост е отложено действие на промените в Конституцията, но сме казали, че ако ЕС има друго решение, ние сме готови да разговаряме, да се консултираме и с опозицията и с обществото. Не само чувството, но и информациите, които имаме е, че ако продължим по пътя начертан от френското предложение (преговорната рамка) би било сериозно предизвикателство за нас и имаме съмнение, че скоро може се озовем в изходна точка. Нашата крайна цел не е компромис на всяка цена, а такъв, който води до предвидливост. А компромисът от наша страна са промени в конституцията", допълни той.

По думите му Северна Македония е "доста над" европейските критерии за правата на човека и когато от ЕС настояват българите да бъдат включени в Лонституцията, в контекста на правата на човека, аргументът на Северна Македония е , че "съседът който очаква това сам не изпълнява и минималния праг на права, който се очаква от държава, ратифицирала Европейската конвенция за правата на човека", предава БНР.

Муцунски заяви, че компромисно решение по въпроса с промените в основния закон трябва да се постигне с политическо правителство в България, "което ще има пълна политическа легитимност" да осъществи това, което ще бъде договорено.

"Трябва да се борим, но и да осъзнаваме силните си страни – стратегическото положение на страната ни и това, че Европейският съюз не може да си позволи нова грешка по отношение на нашата интеграция. Нашият подход е да бъдем най-доброто правителство пред гражданите, но също така и в очите на нашите европейски партньори по отношение на проведените реформи и спазването на общата политика за сигурност на ЕС. Искаме Европейският съюз да каже: "Това е правителството, което прави реформи", но в същото време да се намери рационално решение с България, което да гарантира, че след шест месеца няма да се върнем в положение, в което те отново ще намерят причини да блокират европейската ни интеграция", каза още той.

Той вижда позитивни тонове в реториката в Брюксел, която "освен изпълнение на условието за промени в Кнституцията включва и диалог, и намиране на рационални решения", което според него е постигнато именно от правителството в Скопие.

"Няма сила, която да ме убеди, че София не може да бъде убедена. Трябва ЕС, заедно с нас да разговаря със София. Тя прави историческа грешка и голяма част от хората в София го разбират. Правят грешка от гледна точка на икономиката и търговията. Няма държава, на която да ѝ е по-важно ние да се движим напред към ЕС. С постоянното връщане към това, че трябва да се отречем от историята и идентичността си създават сериозна омраза между младите генерации”, заяви външният министър на Република Северна Македония.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
810 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2025.01.17 | 09:15

1
Не със забавено, а с изпреварващо действие трябва да бъдат приети промените. Даже със задна дата отпреди 20 години, както стана с албанците. Докато не са парламентарно представени българите в македонският парламент с поне две български парти, докато няма 50% българска администрация по места, участие в правосъдие, армия и полиция, то няма какво да говорим!

Добави коментар

Водещи новини