Край на евтиния пазар в Одрин

  • 06 януари 2025 22:10

  • 19808
  • 7
Край на евтиния пазар в Одрин
© Gettyimages

Турските граждани са принудени да сравняват цени и обикалят различни пазари, за да намерят изгодни оферти.

Организацията на ООН по прехрана и земеделие прогнозира глобално поскъпване на храните с 6,7% годишно през 2024 г. В Турция обаче този ръст достига 43,6% – ниво, което сериозно затруднява както местните жители, така и чуждестранните купувачи. Евтиният пазар в Одрин, популярен сред българите, вече губи своята привлекателност, пише Труд.

Турските граждани са принудени да сравняват цени и обикалят различни пазари, за да намерят изгодни оферти. Но какво е в основата на проблема? Спекулативните практики и слабите санкции срещу тях са сред основните причини, смята експерт, който говори по темата пред CNN Türk.

Хипермаркетите в Одрин обявиха супер промоции

Как инфлацията в хранителния сектор влияе върху населението?

За хората с ниски доходи храната е най-големият разход – поне 50% от месечната заплата се харчи за нея. Поскъпването на хранителните продукти често изпреварва ръста на заплатите, което задълбочава финансовите трудности. Икономисти предупреждават, че наемателите, които отделят голяма част от доходите си за храна, могат да изпитат още по-сериозни затруднения с покриването на жилищните си разходи.

Въпреки усилията за овладяване на инфлацията, проблемите с наемите в Турция остават нерешени, отбелязва експертът. Вместо пропорционални увеличения на заплатите, правителството вече акцентира върху увеличаване на покупателната способност на гражданите.

Донесе ли свободният пазар етичен срив?

„Необходимо е да преосмислим методите за управление на хранителния пазар“, обяснява гост в студиото на CNN Türk. Въпреки че Турция е сред водещите производители в света – 4-та по производство на зеленчуци и 6-та по плодове – цените на храните продължават да растат.

Експертът подчертава, че е нелогично продукт, произведен близо до пазара, да се продава на същата цена като в отдалечени части на страната. Основните фактори за това са транспортните разходи и намесата на посредници.

„Пазарът на веригата диктува цените в цялата страна, независимо дали продуктът е на 2 км от градината или е транспортиран до Истанбул,“ пояснява икономистът.

Ролята на законодателството

След влизането в сила на закона за пазара и търговията на дребно се очаква да бъде осъществен по-строг контрол върху цените. Ако обаче този закон не успее да овладее инфлацията, може да се наложи ново преразглеждане на верижните пазари, отбелязват експертите.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
19808 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар
КРАЙ НА ЕВТИНИТЕ РЕСОРСИ

2025.01.07 | 02:17

1
ЗА ГАД НИТЕ ИЗРОДИ ГОВОРЕЩИТЕ ПУЙКИ :) КРАЙ НА ИНДУСТРИЯТА И ЕВТИНАТА КЛЬОПАЧКА ЗА СКО ТОВЕТЕ

2025.01.07 | 02:22

4
СКОРО И ПУЙКИТЕ ЩЕ ВИ УБЕЖДАВАТ ЧЕ НАЙ ВКУСНОТО Е ЛАЙ НА ОТ СТАРИТЕ КЕ НЕФИ :)
БЪЛГАРСКИТЕ ЛАЙ НОЯДИ

2025.01.07 | 02:20

3
СЪЩО ИМАХА 6 000 ФИРМИ СЕГА РОВЯТ У КОФИТЕ БЕЗ РЕСОРСИТЕ :)
ОСВЕН ДА ЗАСИЛИТЕ

2025.01.07 | 02:18

2
АЙРЪН МАСК ЗА МАРС ДА ВИ ДОКАРА НАФТА И БИЗОНСКИ ПЪРЖОЛИ МАРИНОВАНИ
Emel Mutlu

2025.01.07 | 07:44

5
Говорете за цените в България
Край на всичко

2025.01.07 | 10:08

6
Евтино глобалистите ни събират парите и накрая ще ни ги спрът с дигиталното евро!!! ТОВА Е ПЛАН,А НЕ КОНСПИРАЦИЯ!
Вай

2025.01.07 | 10:44

7
Туй ми прилича,на връщането,а и по ранното намаление на ДДС.РЕСТОРАНТИТЕ ПЪЛНИ.И с Одрин ще е тъй!!!

Добави коментар

Водещи новини