Експерт: Косово е по-близо до открит конфликт от Босна

  • 10 юли 2023 14:48

  • 2125
  • 0
Експерт: Косово е по-близо до открит конфликт от Босна
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

По негови думи ситуацията в Косово е на по-различно ниво от тази в Босна, тъй като има „физически нападения или конфронтации на север (в Косово), паралелни структури, взривове, при които един малък инцидент би могъл да доведе до нещо по-голямо“.

Нич коментира, че мироопазващите сили на НАТО КейФОР биха могли да предотвратят превръщането на тези инциденти в нещо по-голямо и подчерта, че въпреки новата криза в Босна и Херцеговина, там няма физически сблъсъци, предаде БТА.

Той заяви, че на срещата на върха на НАТО във Вилнюс на 11 и 12 юли се очаква ръководителите на НАТО да потвърдят, че ситуацията в Косово е сериозна и че КейФОР са там, за да гарантират сигурността на всички граждани, включително и на сръбското малцинство в северната част на страната. По негови думи, ако КейФОР не са били на терен, притесненията са щели да бъдат много по-големи.

Нич допълни, че кризите в отношенията между Косово и Сърбия не са добри за нито една от двете страни.

„(Сърбия и Косово) губят търпението и на САЩ, и на европейските си съюзници. Това става защото отклоняват вниманието от основното нещо, което се случва в Европа (войната в Украйна) и което ще определи бъдещето на Сърбия и Косово“.

Нич изрази съжаление за ситуацията в Косово и допълни, че „от политическите решения на двамата лидери на Косово и Сърбия (премиерът на Косово Албин Курти и президентът на Сърбия Александър Вучич – бел. ред.) ще се види колко далеч ще се стигне с напрежението и едностранните действия“. По негови думи едностранни действия е имало повече от страна на Белград, но в последно време такива идват и от Прищина.

На въпроса какво означава отстраняването на Косово от учението на НАТО „Defender Europe 2023“ Нич отговори, че „САЩ просто са искали да изпратят сигнал, че не може да се рискува да има по-голямо напрежение, без да има последствия“.

„Въпрос пред правителството на Косово е до каква степен иска да бъде в съюз с основните си поддръжници на Запад и да координира с тях дипломатическите си стъпки към Сърбия. Защото в крайна сметка става въпрос за координация и изграждане на съюзи, а историята на сегашното правителство на Косово не е много добра в това отношение“, каза Нич.

По отношение на искането на Косово и Босна и Херцеговина за ускорена процедура по приемане в НАТО, Нич коментира, че Босна е по-напред, но че „настоящото ръководство на Република Сръбска ясно е показало, че не иска повече напредък и интеграция в НАТО“.

Според Нич случаят с косовското членство в алианса е по-сложен, тъй като четири страни членки на НАТО не признават Косово като държава. Той допълни, че същевременно Косово е в интензивно сътрудничество с НАТО, „което обаче за момента е на пауза заради общите действия на правителството на Косово и в отговор на грозните събития на север“ в страната.

На въпроса дали Сърбия би могла да промени мнението си за членство в НАТО като Финландия и Швеция, Нич заяви, че Сърбия играе като неутрална страна и „крие факта, че има доста интензивно сътрудничество с НАТО“. По думите на Нич сръбският президент Александър Вучич „се държи като неутрален, но в същото време засилва отношенията си със САЩ и е доста уязвим спрямо руското влияние“.

Според него Сърбия може още дълго време да играе на играта „хем със Запада, хем с Русия“.

„Ако не сте много малка страна и имате важна стратегическа позиция, можете да играете такава игра. Пространството на стратегическите маневри на Вучич се е разширило и това е нещото, което (премиерът на Косово Албин) Курти е подценил“, заяви Нич.

Напрежението между Сърбия и нейната някогашна област продължава, откакто Косово се отдели едностранно и обяви независимост през 2008 г. Последната ескалация на напрежението бе породена от протестите на косовските сърби срещу встъпването в длъжност в края на май на етнически албански кметове в четирите общини, населени предимно със сърби, в Северно Косово. Кметовете бяха избрани на местните избори през април при избирателна активност от 3,5 процента, тъй като сърбите бойкотираха вота. На един от протестите се стигна до сблъсъци между протестиращи сърби, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, при които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.

Вучич разговаря за ситуацията в Косово с Макрон и Таяни

Последвайте канала на

Десислава Станева
2125 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини