700 евро глоба в Гърция, ако минете на червено

  • 09 юли 2023 10:38

  • 2056
  • 0
700 евро глоба в Гърция, ако минете на червено
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

И тази година в разгара на летния сезон една от любимите дестинации за почивка остава Гърция. Заради близкото разстояние масово сънародниците ни пътуват с личен транспорт. Този избор, обаче, може да ви струва солидна глоба, ако направите нарушение на пътя.

Море, узо, хубава храна и добро настроение - това е Гърция за повечето българи, планирали почивка там. За да не се провали ваканцията, обаче, е необходимо всички да се съобразяват с гръцките закони за да избегнат глобите, които дебнат от всеки ъгъл, съветват туроператори.

"В момента гърците са с изключителни изисквания към шофьорите - има ограничение на километражите, не може да пиеш вода по време на пътуване, ако си без колан - санкция. Изискванията са много и жестоки са глобите", казва Здравка Чимева, туроператор, предава БНТ.

За използване на антирадар глобата е 2000 евро, за преминаването на червен светофар - 700 евро, некоректно отношение към пешеходците на пешеходна пътека - 200 евро. За тези нарушения в Гърция се взима временно и шофьорската книжка.

"Защото са много скъпи, затова са ефективни", смята Стратос Ставридис.

Сред санкциите, които се налагат в южната ни съседка, има и такива, които не са наказуеми в България. Като глоба от 50 евро за шофиране с джапанки и 1500 евро за всеки, който пуши в автомобил в присъствие на дете.

"Всяка една държава има право да си налага ограничения, за мен са абсолютно нормални. Не може наистина да се шофира с чехли, защото има опасност чехлата да се оплете в педалите и да не можеш да спреш, така да направиш ПТП", казва Крум Богдански.

"Една идея, ако трябва да съм честен, повече внимавам в Гърция", признава Иван Иванов.

"Няма да ни откажат високите санкции да почиваме в Гърция", казва Владислав.

За да имаме спокойна почивка, освен да се съобразяваме със законите в дадената държава, желателно е и да си направим и застраховка преди пътуването, съветват туроператори.

"Първо, защото никой не е застрахован и не знае какво може да се случи, а второ там има различни позиции - здравни, загуба на багаж, отмяна на пътуване. Така че по-добре да дадеш 50-60 лева или 30, в зависимост от дните за които се осигурява, вместо да дава хиляди левове и да не знае какво може да се случи", смята Здравка Чимева, туроператор.

"Автоасистансът представлява застраховка, която ти осигурява транспортиране с пътна помощ, не е някакво обезщетение, докато вече за застраховките обезщетението се покрива изцяло ако стане инцидент с автомобила", обяснява Васил Душков, застраховател.

При проблем зад граница винаги може да се потърси помощ от местната полиция, както и от посолствата или консулствата на България в съответната държава.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
2056 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини