-
01 октомври 2021 11:30
- 699
- 0
Епидемичната обстановка на Балканите остава сложна, като през седмицата Румъния и Сърбия отчетоха рекорден брой новозаразени за денонощие. Новите случаи на КОВИД-19 нарастват в повечето държави, а в Турция, Гърция и Румъния се регистрира и увеличение на случаите на заразяване сред деца и юноши.
Ваксинационните кампании отново набраха скорост на фона на нарастването на новозаболелите и въвеждането на изисквания за представяне на ковид-удостоверения за достъп до редица услуги и обществени пространства. Трета доза от ваксината се предлага във все повече държави на Балканите.
Следват най-важните новини, свързани с пандемията, от изминалата седмица:
Броят на новите случаи на КОВИД-19 в Турция през изминалата седмица се движеше между 27 000 и близо 29 000 новозаразени дневно. От началото на учебната година се е увеличил двойно броят на децата, заразени с новия коронавирус. Въпреки това властите не планират затваряне на училища към момента.
Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа съобщи, че един от четирима заразени с коронавирус в Турция е дете (т.е. 25 процента от инфектираните са деца), докато преди началото на учебната година децата са били 11 на сто от заразените. През последните три седмици броят на децата, приети в болници с КОВИД-19, се е увеличил с 10 на сто, но за щастие няма увеличение на броя на малките пациенти в интензивните отделения.
Ще направим всичко възможно, за да не затваряме училищата и университетите, заяви министърът. Той съобщи, че се увеличава процентът на ваксинираните учители, като 92 процента от преподавателите вече са с поне първа доза ваксина.
В Турция са поставени над 108,3 милиона дози ваксини против коронавирус. 86,3 процента от населението е с поне първа доза. Около 70 процента са напълно ваксинирани. В Истанбул 66 процента от населението са с поставени две дози ваксина, в Анкара - 73 процента, а в егейския град Измир - 75 процента.
Според здравния министър Турция е на седмо място в света по брой на поставени ваксини, като изпреварва дори Германия, която се доближава до Турция по брой на населението и е производител на ваксини. Сред страните, които изпреварват Турция по брой на имунизации, са Китай и САЩ, които също произвеждат ваксини и имат голямо население.
Разработвана от Турция "коктейлна" ваксина срещу КОВИД-19 достигна до етап изследване върху хора. Ваксината, произвеждана от листата на растението Nicotiana Benthamiana, родственик на тютюна, има за цел да въздейства както върху спайк протеина, така и върху нуклеокапсидния протеин, обясни проф. Тарлан Мамедов от Средиземноморския университет в Анталия. Екипът на Мамедов вече над година и половина работи по препарата.
Турция работи същевременно и по още няколко вида ваксини срещу коронавируса, като в най-напреднал етап е инактивната ваксина Турковак, която се очаква да бъде въведена в масова употреба до края на годината. Отделно в страната се разработва и иновативна ваксина на базата на вирусоподобни частици /virus-like particles, VLP/.
Експерти в Гърция се опасяват от двойна пандемия заради нарастването на случаите на заразени с КОВИД-19 и очакваното разпространение на сезонен грип. Миналата година, заради локдауна и носенето на предпазни маски на открито и в затворени помещения, сезонният грип не намери среда за разпространение, но епидемиологичните данни сега показват, че може да се стигне до взривоопасен вирусен коктейл.
Процентът на напълно ваксинираните гръцки граждани е 57,7 на сто. Специалисти предупреждават, че за да се постигне нужното ваксинационно покритие ще трябва да бъдат имунизирани най-малко още един милион души.
В Гърция вече се говори за пета вълна на пандемията. Специалисти алармират, че до края на годината 44 на сто от заразените ще са деца. Експертите очакват до средата на следващия месец на ден да бъдат регистрирани над четири хиляди положителни теста.
Въпреки че страната заема едно от ниските нива на ваксинация в Европа, данните показват окуражително намаляване на броя смъртни случаи в следствие на заразяване. Смъртността от ковид в Гърция е намаляла с 63 процента в последната вълна на пандемията. Голям е спадът на смъртните случаи при лицата над 64 години. В същото време в последните три месеца има рязък скок на случаите на заразяване на деца и юноши.
Вчера започнаха записванията за трета бустерна доза ваксина чрез специална платформа в рамките на ваксинационната кампания "Елефтерия". На този етап ще бъдат обхванати хората над 60-годишна възраст и здравните работници.
Близо половината от територията на Румъния вече е в т.нар. "червен сценарий" с над 3 нови случая на заразяване на 1000 жители. Вчера страната регистрира рекордните 12 032 новозаразени за денонощие. Броят на хоспитализираните и на починалите с коронавирус също непрекъснато расте, а болниците са под огромен натиск.
Букурещ и 18 окръга на страната са в "червен сценарий". В столицата 14-дневната заболеваемост достигна 6,64 случая на 1000 жители. Носенето на предпазна маска в Букурещ стана задължително на оживени обществени места на открито, както и в превозните средства на обществения транспорт и на работното място.
Според данните за 28 септември Румъния се нареди на шесто място в света и на второ в Европа по брой на смъртните случаи, свързани с КОВИД-19. Броят на починалите нараства, като сред тях има и деца. През последното денонощие бяха регистрирани 176 смъртни случая, от които две деца на възраст до 9 години. Общият брой на жертвите на пандемията към 30 септември е 37 041 души.
Властите очакват пикът на четвъртата вълна да дойде в средата на октомври, като прогнозите са за по 20 000 новозаразени дневно в периода 15-20 октомври. "Очакват ни 2-3 горещи седмици, което означава отговорност и солидарност от всички", предупреди временният здравен министър Чеке Атила и задейства план за увеличаване на болничния капацитет за лечение на КОВИД-19.
Същевременно от 28 септември в страната започна поставянето на трета доза ваксина срещу коронавирус, а още в първия ден за трета игла се явиха над 25 000 души. Третата доза се поставя най-малко шест месеца след втората.
В разгара на четвъртата вълна на пандемията в Румъния се регистрира нарастващ интерес към ваксинацията. Ваксинационното покритие в страната е близо 33 процента, а в столицата Букурещ - над 51 процента, съобщи координаторът на ваксинационната кампания д-р Валериу Георгица. През седмицата той изнесе и данни, според които над 215 000 ученици на възраст между 12 и 19 години са получили поне една доза ваксина срещу КОВИД-19.
През последните седем дни Сърбия е на първо място в света по среден дневен брой новозаразени с коронавирус на милион жители, сочат данни на сайта ourworldindata.org, цитирани от белградския вестник "Данас". На 28 септември страната регистрира рекорден брой новозаразени от началото на епидемията - 8467 от 26 292 тествани проби.
Според последните данни Сърбия има средно 985 новозаболели дневно на милион жители. След нея се нарежда Монголия с 896 и Гренада с 863 на милион жители. На четвърто и пето място са карибските островни държави Антигуа и Барбуда и Доминика, след които се нарежда Черна гора.
На двуседмична база Сърбия е на второ място в света с 14 017 случая на милион жители. По смъртност обаче на първо място в Европа са Черна гора, България, Северна Македония и Румъния, а Сърбия е 15-та в света по този критерий, пише "Данас".
По показатели за 14-дневна заболеваемост спрямо броя на населението Черна Гора се нарежда на второ място в региона, след Сърбия, с най-голям брой новозаразени. В момента в страната има 7090 активни случая на КОВИД-19 при население от около 650 000 души.
На заседание вчера на правителствения Съвет за борба с коронавируса бе решено да не се въвежда изискване за представяне на дигитален ковид сертификат за достъп до магазини за хранителни стоки с площ над 1000 кв. м., след като бе отчетено леко намаляване на броя на заболелите и хоспитализираните, съобщи в. "Побиеда". Институтът по обществено здраве може да обяви промени в противоепидемичните мерки на 8 октомври, в зависимост от развоя на ситуацията.
В Клиничния център на Черна гора в момента се намират 116 пациенти с ковид инфекция, от които с опасност за живота са 57 души.
В Черна гора с първа доза са имунизирани 53,3 процента от пълнолетното население, а с две дози - 46,3 процента, съобщи агенция МИНА. Досега в страната са поставени 455 035 дози ваксини против коронавирус.
След протести, при които се стигна и до използване на сълзотворен газ, Словения частично облекчи изискванията за представяне на т. нар. "ковид-паспорти". В края на миналата седмица правителството реши да не се изискват ковид-удостоверения за работещите от вкъщи, както и за зареждане с горива, ако клиентите не влизат в затворената част на бензиностанциите. Изискването за представяне на ковид-паспорт за зареждане на гориво накара много словенски граждани да оставят автомобилите си по бензиностанциите и така се блокираше зареждането с гориво за всички.
Мярката обаче се запазва за ползване на повечето услуги, за посещение на спортни събития на открито и закрито, а за работа с физическо присъствие работодателите са длъжни да извършват редовно тестване на служителите си, които не са ваксинирани или преболедували КОВИД-19 за собствена сметка.
Местно издание съобщи, че оборотът на по-голямата част от ресторантьорската индустрия в Словения е спаднал с 30-50 процента след въвеждането на ковид-паспортите. Председателят на Словенското сдружение за ресторантьорство и туризъм Блаж Цвар изрази надежда, че правителството ще премахне това изискване поне за външните части на заведенията.
През седмицата Словения взе решение за временно спиране на ваксинацията с препарата на Янсен след смъртта на 20-годишна жена от мозъчен кръвоизлив. Министърът на здравеопазването Янез Поклукар заяви, че случаят е съобщен като възможна странична реакция от ваксинацията, поради което консултативна група е взела решение да преустанови временно имунизацията с този препарат.
Хърватия вече ще изисква КОВИД сертификат от здравните и социалните работници. От следващата седмица всички служители в сектора на здравните и социалните грижи трябва да бъдат ваксинирани или да представят негативен тест за КОВИД-19. "Тези, които не искат да се ваксинират или да се тестват и не са преминали през болестта, няма да бъдат допускани до работните си места и няма да може да получават заплатите си", обяви здравният министър Вили Берош.
Според представени от него данни 70 процента от персонала в здравната система е ваксиниран, а сред лекарите този процент е 86 на сто.
Министърът каза, че КОВИД сертификати ще се изискват от 4 октомври и от пациентите, които не се нуждаят от спешно лечение.
Броят на коронавирусните инфекции в Хърватия нараства през последните няколко седмици. През последното денонощие в страната са регистрирани 1710 нови случая, а делът на положителните тестове е 17,68 процента. В болници се лекуват 745 пациенти с ковид, от които 99 са на изкуствено дишане.
До 29 септември в Хърватия са били поставени над 3,42 милиона дози ваксина срещу КОВИД-19. Около 53 процента от възрастното население е получило поне една доза, а 50,24 на сто са напълно ваксинирани.
Ваксинацията в Република Северна Македония върви с добро темпо. До 29 септември са били ваксинирани 786 979 души, като 726 625 са напълно ваксинирани, съобщи вчера министерството на здравеопазването.
181 души са получили и трета бустерна доза, която се прилага в Република Северна Македония от 27 септември. Третата доза се поставя шест месеца след втората.
По данни на здравното министерство 35 процента от населението е напълно ваксинирано.
В Албания учебната година най-после започна в понеделник, след като началото бе отлагано два пъти заради епидемичната обстановка.
Около 480 000 ученици започнаха присъствени занятия при спазване на противоепидемичните мерки. Всички учители, които не са ваксинирани, ще трябва да представят отрицателен тест за КОВИД-19 всяка седмица.
Република Кипър регистрира в сряда 123 новозаразени от общо 46 347 PCR и бързи антигенни тестове. Делът на положителните резултати е 0,27 процента, съобщи вчера здравното министерство. През отчетеното денонощие не са били регистрирани смъртни случаи, свързани с КОВИД-19.
Според последните данни 81 пациенти с ковид са хоспитализирани, като 35 от тях са в тежко състояние. Министерството уточни, че 67,86 процента от хоспитализираните не са ваксинирани.
Бустерна доза ваксина се предлага на лица на възраст 83 години и повече. По данни на министерството в понеделник са били поставени 1706 бустерни дози, а във вторник - 1441.
Кипърските здравни власти преместиха Франция, Испания, Нидерландия и Уругвай от червената в оранжевата зона по отношение на епидемичния риск. Промените, които влязоха в сила вчера, означават, че от пътуващите от тези държави се изисква отрицателен лабораторен тест за ковид, направен до 72 часа преди полета към Кипър.
В болници в Косово към 30 септември са лекувани 247 пациенти с коронавирус, съобщи Косовапрес. Здравните власти съобщиха, че броят на хоспитализираните с коронавирус продължава да намалява. 127 от хоспитализираните са на кислородна терапия, а 27 от тях са в тежко състояние в интензивни отделения.
На 29 септември Косово регистрира два смъртни случая, свързани с КОВИД-19, и 66 новозаразени от направени 4633 теста (1,4 процента положителни).
През отчетеното денонощие са били поставени 13 414 дози ваксина, а от началото на ваксинационната кампания - 1 312 912 дози. Към 29 септември 520 182 граждани на Косово са получили двете дози на ваксината.
През последната седмица в Босна и Херцеговина се забелязва спад на броя на потвърдените случаи на КОВИД-19, съобщи Институтът за обществено здраве.
На ниво Федерация Босна и Херцеговина седемдневната заболеваемост възлиза на 117,4 случая на 100 000 жители. В момента активните случаи в страната са 7426.
Здравните власти в Босна съобщиха, че през последните 24 часа от коронавирус са починали 29 души. В същия период са регистрирани нови 1000 случая на заразяване с коронавирус от 2823 обработени лабораторни теста.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
ЦСКА - София спря победната серия на Лудогорец с гол в 91-ата минута
Томаш поиска футболисти с индивидуална класа за ЦСКА - София и даде пример с Лудогорец
Кубрат Пулев в "Гостът на Sportal.bg": Най-големият успех е да направиш нещо за обществото
Аморим дебютира само с равенство начело на Ман Юнайтед, Ипсуич продължава възходящата си линия
Станимир Стоилов изведе Гьозтепе до фантастичен обрат и знаменита победа над Бешикташ
Реал Мадрид с лекота съкрати аванса на Барселона
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Димитър Главчев: Делян Пеевски не ми е звънял, звънели са ми двама политици
24 ноември 202420:27
Йордан Цонев: Ако ви кажа, че санитарният кордон не ни притеснява, ще бъде много самохвално
24 ноември 202419:01
Бившият правосъден министър Антон Станков: Президентът е естественият баланс при липсата на кабинет
24 ноември 202417:58
Емил Димитров: Яз. "Камчия" остава без вода след 108 дни в случай, че не завали
24 ноември 202418:38
Тодор Тагарев нарече Русия непряка "военна заплаха" за България
24 ноември 202417:52
Ивета Чернева: Мирът до голяма степен ще бъде в полза на Путин
24 ноември 202419:32
The Guardian: Близкото обкръжение на Тръмп е съгласно да "даде" Украйна на Русия, ако тя развали съюза си с Китай
24 ноември 202419:38
Доналд Тръмп-младши се превърна в най-влиятелния член на семейство Тръмп
24 ноември 202416:53
Москва обвини Джо Байдън, че подпокава плановете на Тръмп
24 ноември 202418:54