Турция потапя древен град на река Тигър заради язовир

  • 10 юни 2019 20:29

  • 3399
  • 0
Турция потапя древен град на река Тигър заради язовир
© YouTube

Днес трябва да започне пълненето с вода на язовира "Ълъсу" на р. Тигър в Турция, който ще потопи древния град Хасанкейф и други почти 200 малки селища в района. Проектът на стойност 1,2 млрд. долара се предвижда да произвежда 3800 гигават-часа електроенергия годишно, но активисти се оплакват, че той ще унищожи културно и природно богатство и ще доведе до проблеми за местните хора, съобщава БНР.

Язовирът "Ълъсу" е част от мащабния Проект "Югоизточен Анадол" на турските власти, който частично е реализиран и предвижда създаване на система от язовири, които да произвеждат електроенергия и с водите от тях значително ще бъдат увеличени земеделските площи, които могат да бъдат напоявани.

Когато обаче водата запълни целия язовир, под нея ще останат около 200 кв. км и това налага поне 15 000 местни жители да бъдат изселени от домовете им. В района има археологически находки, които показват, че тази част от Горна Месопотамия е обитавана в продължение на над 11 000 години, а басейнът на р. Тигър се слави с биоразнообразието си, което също ще бъде потопено безвъзвратно. Активисти организираха международна кампания на 7 и 8 юни с искания властите да се откажат от проекта.

Турските власти предприеха сложна и скъпа операция по преместване на някои от най-известните средновековни сгради в Хасанкейф, сред които дворецът и джамията "Улу", построени от династията на Аюбидите, към която е принадлежал известният военачалник Салахаддин, и тюрбето на Зейнел бей.

Проектът за язовир "Ълъсу" стартира през 2006 г., а две години по-късно от него се изтеглиха чуждите инвеститори и Турция взе решение да го реализира сама.

Преди една година Турция започна да пълни водохранилището на язовира, но това доведе до значително намаляване на водния дебит на р. Тигър в съседния Ирак. Реките Тигър и Ефрат протичат през Турция, Сирия и Ирак и постъпващите обеми вода и плановете на Турция за изграждане на хидросъоръжения са обект на дългогодишни международноправни и политически спорове между страните. 

Последвайте канала на

Константин Тодоров
3399 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини