Засаждането на летни култури в Индия изостава заради неравномерните мусонни дъждове

  • 07 юли 2023 16:10

  • 203
  • 0
Засаждането на летни култури в Индия изостава заради неравномерните мусонни дъждове
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Фермерите в Индия изостанаха в засаждането на ключови летни култури като ориз, памук, царевица и соя поради неравномерното разпределение на мусонните валежи, въпреки че може да наваксат през следващите седмици, ако има достатъчни количества дъжд, съобщава БТА.

Милиони индийски фермери засаждат летни култури главно през мусонните месеци юни и юли, а жътвата започва през октомври.

Тази година забавянето на мусонните дъждове и по-слабите валежи в някои южни, източни и централни щати бави засаждането на летни култури.

Жега от 50 градуса в Индия

Земеделските производители са засели летни култури върху 35,34 милиона хектара към 7 юли, близо 9 на сто по-малко от преди година, според данни, събрани от Министерството на земеделието и благосъстоянието на фермерите, което ще продължи да актуализира временните данни за сеитбата на културите, тъй като събира повече информация от щатите.

Площта с ориз, най-важната лятна култура, възлиза на 5,4 милиона хектара, което е спад от миналогодишните 7,1 милиона хектара, показват данните.

Индия отговаря за повече от 40 на сто от световния износ на ориз, който беше 56 милиона тона през 2022 г., но по-ниското производство може да принуди Ню Делхи да наложи повече ограничения върху износа, посочиха търговци.

Страната досега е получила 3 на сто по-малко валежи от нормалното, откакто четиримесечният сезон на мусоните започна на 1 юни, но в някои региони дефицитът достига до 43 на сто, показват метеорологични данни.

През юли, най-решаващият месец за засаждане на летни култури, Индия вероятно ще получи средни мусонни валежи между 94 и 106 процента от дългосрочната средна стойност, съобщи метеорологичният отдел миналата седмица.

Около 3,56 милиона хектара са били засети със соя, с 26 на сто по-малко от преди година. Царевицата е засята на 2,71 милиона хектара и е намаляла с 12 на сто. Площите с памук са намалели с 11 на сто до 7 милиона хектара, докато площите със захарна тръстика са се увеличили с 4,7 на сто до 5,58 милиона хектара.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
203 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини