Интересът към криониката в Азия расте

  • 02 април 2023 19:35

  • 626
  • 0
Интересът към криониката в Азия расте
© gettyimages

Надеждата за завръщане от смъртта винаги е съществувала, а сега се засилва още повече със съвременните криогенни технологии, съобщава БТА.

Криониката е процес на дълбоко замразяване на телата и мозъците на починали хора, с надеждата някой ден те да бъдат съживени.

Организациите, предлагащи подобни услуги, и броят на членовете им се увеличават, като тенденцията е особено видима в Азия на фона на повишаването на доходите и застаряването на населението.

Руска фирма предлага безсмъртие срещу съответна тарифа

Над 500 тела в света очакват да бъдат върнати към живот, като най-младият пациент е двугодишно момиченце от Тайланд.

Първите съоръжения са създадени в САЩ, следват Великобритания и Русия. Впоследствие дейността се разраства и до Австралия, а през последните години - и до Китай и Тайланд.

В момента Азия има динамична, бързорастяща икономика и вече натам е насочено много по-голямо внимание, посочва Клиф Браун, главен изпълнителен директор на базираната в Банкок "КриониксФорЮ" (Cryonics4U).

Компанията на Браун, чиято дейност се очаква да бъде напълно разгърната до края на годината, предлага консултантски услуги на клиенти, интересуващи се от нов живот след смъртта.

"Наблюдава се голямо пренасочване от запад на изток. Така че сега интересът е много по-голям“, допълва той.

Руската компания за крионика "КриоРус" (KrioRus) разказва пред Си Ен Ей, че "интересът към криониката нараства навсякъде" заради напредъка в технологиите, достъпа до научни знания и прогреса в сфери като криобиология и геронтология.

"Много хора избират криониката, защото от известна гледна точка, почти няма какво да загубят, а могат да спечелят всичко", посочва Денис Ковалски, президент на Института по крионика.

В съвремието ни кардио-пулмонарната първа помощ и дефибрилаторите са обичайна практика за "връщане на мъртвите", демонстрирайки как невъзможното става възможно, припомня Ковалски, който има и опит като пожарникар и парамедик.

В съоръженията за крионика телата се съхраняват в огромни контейнери от неръждаема стомана в течен азот при температура от минус 196 градуса по Целзий.

Водата е тялото се заменя със специално вещество, нещо като „медицински антифриз“, което да предотврати образуването на ледени кристали и увреждането на клетките.

По този начин едно тяло може да  бъде съхранявано с десетилетия, обясняват експерти.

Процедурата обаче не е евтина. Замразяването на цяло тяло струва средно 200 000 долара, но най-футуристично настроените могат да замразят само мозъка си за 80 000 долара.

Освен финансовото измерение пред прилагането на тези технологии има и регулаторни предизвикателства, отбелязват наблюдатели.

Въпреки това от "КриоРус" вярват, че съживяването на пациенти, избрали криониката, може да стане възможно до края на века.

Все пак фирмата, съхранила досега близо 100 пациенти, призовава да не се подхожда с твърде големи очаквания.

"Криониката дава шанс, но не и гаранция. Дори шансът за безсмъртие обаче има цена“, допълва "КриоРус". 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
626 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини