Финансовите лидери на страните от Г-20 се събират в Индия

  • 22 февруари 2023 18:03

  • 423
  • 2
Финансовите лидери на страните от Г-20 се събират в Индия
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Финансовите лидери на страните от Г-20 се събират в южния индийски технологичен хъб Бенгалуру за дискусии на 24 и 25 февруари, за да потърсят решения на многобройните предизвикателства пред глобалния растеж и стабилността, включително упорито високата инфлация и нарастващия дълг, съобщава БТА.

Индия е домакин на "финансовия конклав" на Г-20 за първи път от 20 години. По-късно през годината тя ще приеме и срещата на върха на икономиките от Г-20. Тези събития предлагат на втората най-населена страна в света шанс да демонстрира възхода си като икономическа сила и да потвърди статута си на лидер сред развиващите се страни.

Срещата на финансовите министри и централните банкери се провежда точно година след началото на руската инвазия в Украйна, която доведе до редица шокове за световната икономика начело с най-високата инфлация от десетилетия. Очаква се американският министър на финансите Джанет Йелън да говори за глобалните икономически последствия от войната.

 

Индия ще е домакин на над 200 срещи на Г-20 в 28 града преди срещата на върха през ноември и премиерът Нарендра Моди най-вероятно ще използва това, за да представи страната си като лидер в борбата с климатичните промени и посредник между интересите на индустриализираните нации и развиващите се страни. 

Според прогнозите индийската икономика ще нарасне с 6,1 на сто тази година след миналогодишния растеж от 6,8 на сто, се посочва в доклад на Международния валутен фонд (МВФ), публикуван в понеделник.

Г-20 включва най-големите икономики в света, като председателството е на ротационен принцип. Миналата година Индонезия бе домакин, идната година това ще бъде Бразилия, следвана през 2025 година от Република Южна Африка.

Лидерите на финансовите институции на страните от Г-20 ще обсъдят на заседанията в Бенгалуру редица теми, свързани с финансирането на борбата с климатичните промени, търсенето на консенсус за регулирането на дигиталните валути, глобалното облагане с данъци и други финансови приоритети. 

На срещата на ООН за климата миналия ноември Индия, която понастоящем е третият най-голям емитент на парникови газове, предложи постепенен отказ от изкопаеми горива и непрекъснато настоява за необходимостта да се преразгледа начина на финансиране на борбата с измененията на климата. 

Дългогодишните приоритети на Г-20 включват също и изграждането на по-стабилни системи на обществено  здравеопазване, по-широка употреба на устойчива електроенергия и подпомагане на страните, за да подобрят производителността си, което често е засенчено като задача от непосредствени проблеми като забавяне на глобалния растеж, дългови кризи и конфликти като войната в Украйна.

Друг приоритет в Бенгалуру ще бъде координацията на паричната политика на централните банки.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
423 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
герберастче

2023.02.22 | 23:01

2
соросоиди
Няма как да си педерас, и да не бъдеш русофоб!

2023.02.22 | 18:23

1
Аз така събирам клошарите вкъщи да ми правят ганг-банг и букаке.

Добави коментар

Водещи новини