Ученият, създал първите ГМО бебета, възнамерява да започне изследвания в Хонконг

  • 21 февруари 2023 22:54

  • 2161
  • 0
Ученият, създал първите ГМО бебета, възнамерява да започне изследвания в Хонконг
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

Китайски учен, който преди пет години предизвика етичен дебат с твърденията си, че е създал първите в света бебета с редактирани гени, заяви във вторник, че се надява да започне изследвания на редки наследствени заболявания в Хонконг, съобщи БТА.

През 2018 г. Хъ Цзянкуей шокира света, като обяви, че е създал две генетично модифицирани близначки, наречени Лулу и Нана. Трето подобно дете, Ейми, се роди на следващата година. Съобщението му тогава предизвика глобален дебат относно етиката на генното редактиране. В интервюта за Асошиейтед прес Хъ заяви, че е използвал метод за редактиране на гени CRISPR-Cas9 (КРИСПъР/Кас9), за да деактивира гена CCR5, който позволява на ХИВ да навлиза в клетките. Той е извършил манипулацията с цел да даде на бебетата способността да се противопоставят на СПИН.

Методът за редактиране на гени CRISPR-Cas9 (КРИСПъР/Кас9) е тестван и при други възрастни за лечение на заболявания, но много представители на научната общност критикуват работата на Хъ като ненужна от медицинска гледна точка и неетична, отчасти защото всички генетични промени могат да бъдат предадени на бъдещите поколения.

Двете ГМО китайчета са с непредвидени мутации

През 2019 г. Хъ бе осъден от съд в Китай на три години затвор и глоба от 3 милиона юана (445 000 долара). При осъждането му съдът в Шънчжън заяви, че той не е придобил квалификация като лекар, преследвал е слава и печалба, умишлено е нарушил китайските разпоредби за научни изследвания и е преминал етичната граница както в научните изследвания, така и в медицината. Съдът потвърди и третото раждане, като заяви, че проектът му е включвал три генно редактирани бебета, родени от две жени.

Десет месеца след освобождаването си Хъ обяви във вторник в Пекин, че е в контакт с университети, изследователски институти и компании в Хонконг. По-късно властите в Хонконг съобщиха, че са анулирани издадената му работна виза по програма за привличане на образовани кадри.

Той каза, че би обмислил да работи в Хонконг, ако има подходяща възможност и че планира да изследва генна терапия за редки наследствени заболявания.

„Научните ми изследвания ще бъдат съобразени с етичните кодекси и международния консенсус относно научните изследвания“, каза той на пресконференция.

Хъ беше освободен през април миналата година и през март беше поканен да говори в Оксфордския университет. Този месец обаче той написа в Туитър, че не е готов да говори за преживяванията си през последните три години и реши да отмени посещението.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2161 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини