Убийството на Шиндзо Абе свързано с религиозна секта?

  • 11 юли 2022 10:36

  • 975
  • 0
Убийството на Шиндзо Абе свързано с религиозна секта?
© Gettyimages/архив

Убиецът на Шиндзо Абе е искал да си отмъсти на, според него, популяризирана от бившия японски премиер религиозна секта, която разорила майка му. Убийството доведе до подновяване на полемиката за връзката между политиката и религията в Страната на изгряващото слънце, пише в. "Фигаро",предаде БТА.

48 часа след убийството, японците отидоха до избирателните урни, за да гласуват на частични избори за горната камара на парламента. Както се очакваше, партиите от управляващата коалиция консолидираха позициите си, печелейки достатъчно гласове за евентуална конституционна реформа - точно реформата, за която Шиндзо Абе се беше борил напразно през целия си живот, отбелязва френското издание.

Съседи на убиеца на Шиндзо Абе: Той е саможив и мълчалив човек

В. "Никкей" окачестви това като "мрачна победа" , като управляващата Либерално-демократическа партия (ЛДП) остава разтърсена от нападението - нещо нечувано в страната, която обикновено избягва насилието, особено политическото.

41-годишният извършител Тецуя Ямагами заявил, че е искал да нападне лидера на секта, на която майка му дала спестяванията си, но той отсъствал. Затова той стрелял по Шиндзо Абе, който според него популяризирал сектата.

Водещите японски медии, които все още не са назовали въпросната секта, заявиха, позовавайки се на полицейски източници, че убиецът е имал "погрешното впечатление" за връзки между Абе и религиозната организация. Бившият премиер обаче всъщност наистина е бил свързан с нея, отбелязва "Фигаро". Името ѝ беше разкрито от японски таблоиди: става дума за Църквата на обединението на Муун.

Големите медии в Япония обаче са принудени да стъпват изключително предпазливо: религиозните организации, стари и нови, играят дискретна, но важна роля в политическия живот. Способността им да мобилизират вярващите да гласуват или да правят дарения ги прави важни политически съюзници. Таблоидите обаче обещаха да дадат подробности за връзките между Абе и сектата.

Проучвания екзит пол показват, че ЛДП и по-малкият ѝ коалиционен партньор "Комейто" печелят най-малко 63 от общо 125 места, които се разиграваха на частичните избори за горната камара на японския парламент, отбелязва британският в. "Гардиън". Според японското обществено радио и телевизия двете партии могат да разчитат на между 69 и 83 мандата. 

Управляващата коалиция се нуждаеше от 55 места, за да запази мнозинството си в горната парламентарна камара, която е по-малко влиятелна от долната.

Възможно е убийството на Абе да е помогнало за изборния успех на ЛДП, отбелязват експерти, цитирани от в. "Гардиън". Представители на японското правителство призоваха хората да гласуват, за да покажат, че страната няма да бъде сплашена от насилието, а вестниците обявиха убийството за посегателство срещу демокрацията.

Победата на ЛДП разчисти пътя за три "златни години" за премиера Фумио Кишида, който няма да бъде принуден да се явява на избори през този период. Според анализатори категоричната победа дори може да го подтикне да преразгледа пацифистката конституция на страната - спорна стъпка, която покойният Шиндзо Абе искаше да предприеме, но не можа да си осигури обществена подкрепа.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън да посети Япония днес, за да изрази съболезнованията си.

Има четири неща, с които ще бъде запомнен Абе, пише в. "Вашингтон пост". Първо, той беше водещият държавник в Индийско-Тихоокеанския регион, като се опитваше да фокусира вниманието върху демонстриращата войнственост Северна Корея и експанзионистичния Китай. Неговият подход към Пекин залегна в основата на западната политика към Пекин.

В същото време Абе беше твърд и предизвикващ разделение десен националист, който периодично предизвикваше възмущение в Южна Корея и Китай с отричането или омаловажаването на извършените от японци зверства по време на Втората световна война.

Поддръжник на неолибералния икономически ред, бившият японски премиер въведе поредица икономически мерки за стимулиране на растежа след глобалната финансова криза, станали известни като "Абеномика". Резултатите от тях не бяха еднозначни: приходите на компаниите отбелязаха рязък ръст и безработицата спадна наполовина, докато Абе беше начело на страната, но той не успя да постигне обявените си цели, включително инфлация от 2 процента.

И последно, Абе ще остане запомнен като "шогун в сянка": дори и след напускането на премиерския пост, той запази влиянието си в японския политически живот и беше начело на влиятелна фракция в ЛДП.

Последвайте канала на

Десислава Станева
975 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини