Внимавайте за обещанията на талибаните, предупреждава афганистанският посланик в Китай

  • 09 август 2021 16:47

  • 1701
  • 0
Внимавайте за обещанията на талибаните, предупреждава афганистанският посланик в Китай
© Getty Images/Guliver (архив)

Не може да се вярва на талибаните, че ще спазят даденото на Китай обещание, че няма да дават убежище на ислямистките бойци, които се стремят към сепаратизъм в Синцзян-уйгурския район, заяви пред Ройтерс афганистанският посланик в Китай седмица след като Китай прие представители на талибаните.

Изтеглянето на силите на САЩ от Афганистан и разрастването на сраженията, превземането от талибаните на нови територии, засилиха загрижеността на Китай, който се опасява, че увеличаването на нестабилността в региона ще осуети неговия план "Един пояс, един път" за инфраструктурни и енергийни връзки със Запада и ще насърчи сепаратистите да дестабилизират западния китайски регион Синцзян.

По-миналата седмица китайският външен министър Ван И прие талибанска делегация в северния град Тянцзин, дни след като се срещна там със заместник-държавния секретар на САЩ Уенди Шърман. Талибаните обещаха да не се намесват във вътрешните работи на Китай и да не допускат афганистанската територия да бъде използвана от антикитайски сили.

Но афганистанският посланик в Китай Джавид Ахмад Каем се изказва пренебрежително за обещанията на талибаните. "Дори не допускам, че Китай вярва на това", каза Каем в интервю за Ройтерс и добави, че талибаните "казват това само за да получат регионална подкрепа".

Вместо да подкрепя едните афганистанци срещу другите в Афганистан, както правеха САЩ и Съветският съюз, Китай е възприел подхода "афганистанците водят, афганистанците решават" в унисон с принципа му за ненамеса. "Позицията на Китай е, че той иска да посредничи", каза Каем в четвъртък в интервю в неговото посолство. И добави, че подкрепяното от САЩ правителство на Афганистан приветства съпричастността на Китай и разбира защо той желае да се придържа към неутрална позиция.

Доклад на ООН от миналия месец казва, че Ислямското движение на Източен Туркестан - въоръжена групировка, свързана с Ал Каида, която според Китай иска да създаде отделна държава в Синцзян - действа в някои части на Афганистан, вкл. североизточната провинция Бадахшан, където Китай и Афганистан имат граница, дълга 76 км.

Каем, който е на поста си от ноември 2019 г., се отнася с насмешка към твърдението, че талибаните биха се обърнали срещу войнствените си съмишленици от Синзцян. "Това е една и съща идеология. Как може да очаквате от някого със същия начин на мислене да се сражава с други хора, които мислят като него?", каза той.

Китай поддържа приятелски отношения с афганистанското правителство, но подсигурява залозите си чрез връзки с талибаните, казват анализатори. Посещението на талибанска делегация миналия месец бе предшествано от подобно през 2019 г.

Приемайки представителите на талибаните в техните традиционни туники и тюрбани, Ван ги назова "значима военна и политическа сила", която той очаква да изиграе ключова роля във възстановяването на Афганистан.

"Докато талибаните печелят победи, Китай иска да поддържа контакти и си гарантира, че той не е в талибанския списък на лошите, просто в случай, че те дойдат на власт", казва Ян Чаохуей, преподавател във факултета по международни изследвания към Пекинския университет. "Нормално е Китай да се опасява от всяка групировка, базирана на религиозния екстремизъм, но той няма намерение да воюва с талибаните, защото знае, че няма шанс да успее, след като и САЩ, и Съветският съюз не успяха да го направят", каза Ян.

Афганистанските талибани завзеха трета за днес регионална столица

Каем предпочита Китай изцяло да застане зад правителството, но казва също, че Пекин е прозрачен в ангажиментите си с талибаните, като информира правителството, преди да отправи поканата и след това. "Ние вярваме в китайските намерения", казва той. По думите му афганистанското правителство не е молило Китай да прати войски на помощ, но това при всички случаи би помогнало.

Китай може да насърчи Пакистан - който отдавна възприема талибаните като най-добрия вариант за ограничаване на влиянието в Афганистан на стария му съперник Индия, да изгради доверие с афганистанското правителство, каза Каем. Според него Китай може да служи като канал за изпращане на послания от Кабул до талибаните, както беше на последната среща по-миналата седмица, препредавайки призива на правителството за примирие и всеобхватна политическа рамка.

Освен това Китай може да помогне чрез засилване на търговията и да купува повече афганистански стоки, например шафран, каза той. "И докато това се се случва, не мисля, че Китай ще трябва да праща войници", заключи афганистанският посланик в Китай Джавид Ахмад Каем.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1701 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини