Руска медия: Ким Чен-ун не слага всичките си яйца в американската кошница

  • 10 януари 2019 09:18

  • 869
  • 0
Руска медия: Ким Чен-ун не слага всичките си яйца в американската кошница
© Getty (архив)

Защо зачестиха пътуванията на севернокорейския лидер до Пекин, пита руският в. "Парламентарная газета" в заглавие на коментар за приключилото вчера посещение на Ким Чен-унКим Чен-унКим Чен Ун (на хангъл 김정은, на ханджа 金正恩, на английски Kim Jong-Un) е севернокорейски политически, в Пекин.

Вниманието на световната общност и тази година ще остане приковано към мирното уреждане на Корейския полуостров, гласи извод на изданието, свързан с "информационния бум около изненадващата за мнозина визита". Сред "многото очевидни и не дотам мотиви" за нея всекидневникът изтъква "сверяването на часовниците" между Пхенян и Пекин в навечерието на предполагаемата втора среща на Ким Чен-унКим Чен-унКим Чен Ун (на хангъл 김정은, на ханджа 金正恩, на английски Kim Jong-Un) е севернокорейски политически, с президента на САЩ Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския". Но интензивността на американско-севернокорейските отношения намаля и напредък не се очертава, посочва руският кореист Александър Жебин.

Според експерта Ким вероятно решава редица задачи с визитата в Пекин. Първо, опитва се да тласне американците към някакви стъпки или дори отстъпки, демонстрирайки на Вашингтон китайската алтернатива, която вождът на Северна Корея си запазва в случай, че не напреднат контактите със САЩ. Второ, Пхенян има нужда да успокои китайците във връзка с евентуални бъдещи договорености с Вашингтон. "Не е тайна, че всяко споразумение с американците в една или друга степен засяга интересите на КНР. Просто защото променя нивото на присъствие и степента на влияние на САЩ на Корейския полуостров, стратегически важен за Китай", пояснява специалистът. Накрая, трето, Ким най-вероятно е обсъдил с ръководството на КНР варианта диалогът му със САЩ да навлезе в задънена улица, предполага събеседникът на "Парламентарная газета".

"Ким не може да издържи сам схватката с Тръмп, съответно Пхенян потърси подкрепа от Китай", коментира "Независимая газета". Западът смята, че севернокорейският лидер е обсъдил с Китай условията на евентуална сделка със САЩ. "Оттук следва, че Пекин получава допълнителен коз в спора с Вашингтон за митата, интелектуалната собственост и достъпа до китайските пазари. При все това резултатът от китайско-американските преговори за търговията е трудно предвидим", отбелязва вестникът.

Ким безспорно не слага всичките си яйца в американската кошница. "Той си е поставил голяма цел - да постигне процъфтяване, мир между двете Кореи и обединение при условия, поставени от Пхенян. Заради това Ким предприема дипломатическо сближаване със страни, които имат сходни възгледи за политиката", обяснява Дуйон Ким, експерт от Центъра за нова американска сигурност. Със срещата с китайския президент Си Цзинпин - главния конкурент на своя враг, Ким Чен-унКим Чен-унКим Чен Ун (на хангъл 김정은, на ханджа 金正恩, на английски Kim Jong-Un) е севернокорейски политически, цели да укрепи позициите си в предстоящия пазарлък с Тръмп, смята Ерик Брюър, бивш служител в Съвета за национална сигурност на САЩ.

"Миналата година Си Цзинпин по молба на американците дейно участва в подготовката на сближаването между Пхенян и Вашингтон. А след като тя приключи, заваляха икономически санкции върху Китай", напомня руският политолог Александър Ломанов. "Затова е интересно да видим как ще се държи този път Тръмп. Ще помоли ли пак Си Цзинпин за някакви услуги по корейската писта. Или ще се прави, че всички договорености са му в кърпа вързани и вече няма нужда от помощта на Китай", добавя анализаторът.

След първата среща на Ким с Тръмп в Сингапур на 12 юни "Пхенян заяви, че е готов да склони на изцяло безядрен Корейски полуостров срещу гаранции за сигурност от Вашингтон. Но Вашингтон и Пекин така и не направиха някакви конкретни стъпки за осъществяване на постигнатите договорености", припомня "Известия".

Лидерът на Корейската народнодемократична република (КНДР) обеща в сегашния разговор със Си Цзинпин да положи усилия втората му среща с Тръмп да даде резултат и той да получи одобрение от световната общност, пише "Росийская газета. Според експерти на московския официоз с новото посещение в Пекин Ким Чен-унКим Чен-унКим Чен Ун (на хангъл 김정은, на ханджа 金正恩, на английски Kim Jong-Un) е севернокорейски политически, демонстрира на САЩ, че зад него стои мощна държава - Китай. "Същевременно е трябвало да гарантира на китайците, че КНДР няма да търси някаква договорка със САЩ, заобикаляща интересите на Пекин", допълва "Росийская газета". "Китай може да стане основен посредник и гарант на бъдещите договорености между САЩ и Северна Корея", смята "Комерсант".

Интервю на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо за телевизия "Фокс нюз" в навечерието на визитата на Ким в Китай показва според вестника, че преговорите между Вашингтон и Пхенян вървят трудно и Америка не очаква скорошен пробив. Помпейо не уточни дали Вашингтон е готов да направи стъпките, които очаква от него Пхенян, отбелязва изданието.

Последвайте канала на

БТА
869 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини