-
10 юли 2015 10:23
- 2097
- 8
Състоялата се в Уфа среща на върха на БРИКС и на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) е сред основните теми в руската преса днес. Повечето вестници информират подробно за обсъжданите теми и приетите документи, но коментарите са малко.
Изключение прави "Независимая газета", като се спира на личната среща на президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин в кулоарите на форума. Двамата обсъдили проблема за евразийската икономическа интеграция и стигнали до извода,че най-удобен форум за реализацията на този проект ще стане ШОС. Наблюдателите в Пекин нарекоха това решение стратегическо, пише вестникът. Но то поставя Москва пред избор: съгласявайки се на проект, роден в Пекин, тя рискува да загуби влиянието си над азиатските членове на ОНД.
Лидерите на двете държави говориха за това как да се установят по-тесни връзки между Икономическия пояс на Пътя на коприната и създавания сега от Путин Евразийски икономически съюз (ЕАИС), казал по този повод високопоставеният китайски дипломат Гуй Цуню, цитиран от вестника.
Официално лице трябва да говори с обтекаеми фрази. Всъщност става дума за формиране на общо икономическо пространство между Китай и Русия. Идеята е амбициозна. Но тя отговаря на потребностите на двете страни в този момент. Макар вниманието на световните медии да е приковано преди всичко върху срещата на върха на БРИКС ("петорката" Китай, Русия, Индия, Бразилия и ЮАР), провеждаща се паралелно в Уфа, то за Кремъл, когото САЩ се опитват да изолират, групировката ШОС придобива все по-голямо значение. Обръщането на Изток, укрепването на партньорството с Китай може да стане доста ефикасен отговор на усилията на американците, пише авторът на "Независимая газета". Цитира се и мнението на сътрудника на руския фонд "Карнеги" Александър Габуев, че при днешните обстоятелства в света "ШОС е ключов инструмент в ръцете на Москва за укрепване на нейните международни позиции".
В Пекин разглеждат свързването на китайския проект - Пътя на коприната и руския ЕАИС както от военностратегическа гледна точка, така и от гледна точка на завоюването на пазарите в бившите съветски републики за Китай. Както отбелязва китайският вестник "Глобал таймс", издаван от комунистическата партия, в случай, че САЩ се опитат да блокират доставките на петрол и суровини в Китай по море, Пътят на коприната през Централна Азия и Русия все пак ще остане отворен. Това е жизнено важно.
"Независимая газета" посочва и още един, даже по-съществен за КНР, икономически аспект. Проектът "Един пояс - един път" носи, по същество, глобален характер. Той обхваща 60 процента от населението на света, което произвежда 29 на сто от световния брутен продукт. Това е план за обединяване на пътищата, търговията, свободния валутен обмен, контактите между хората, включващ Евразия, Тихия, Индийския и Атлантическия океан.
Сухопътният маршрут през Централна Азия, Русия, Беларус към Полша е само едно от неговите разклонения. И Китай без колебание използва своите възможности, за да се утвърди на пространството на бившия СССР. А Русия не може да се противопостави с нищо съществено на мощта на своя партньор. Вестникът цитира руския икономически експерт Светлана Глинкина, която отбелязва, че Русия зависи 4,5 пъти повече от Китай, отколкото Китай от Русия заради своята недиверсифицирана икономика и много по-малките си финансови ресурси. Така, добавя тя, "Русия ще се окаже неконкурентоспособна в този пояс, макар че Пекин съвсем не желае да ни причини вреда".
Затова Москва се отнася подозрително към инициативата на Пекин. Китай постепенно замени Русия като главен доставчик на стоки и инвестиции в Централна Азия, констатира британският "Файненшъл таймс". А "Независимая газета" цитира руски чиновник, който признал, че "интересите на Русия и Китай не винаги съвпадат". Но Москва не може да си позволи да остане встрани от китайския проект.
Московският вестник "Ведомости" обръща повече внимание на срещата на петорката БРИКС и особено на потвърденото в Уфа тяхно решение да създадат собствени международни финансови институции. БРИКС създава аналози на Световната банка (СБ) и на Международния валутен фонд (МВФ) - Нова банка за развитие (НБР) и Пул за условни валутни резерви (ПУВР) на БРИКС. Зад тяхното създаване стои неудовлетворението на петте страни от участието им в глобалното финансово управление, най-вече чрез Световната банка и МВФ. Така страните от БРИКС отправят предизвикателство към "несправедливата вътрешна система на управление в СБ и МВФ", обяснява китайският всекидневник "Женмин жибао", цитиран от "Ведомости".
Новата банка за развитие на БРИКС ще тръгне с капитал от 50 млрд. долара, който впоследствие ще бъде увеличен на 100 милиарда. Тя ще предостави първите си кредити през април 2016 година. Главният акцент ще бъде финансирането на инфраструктурни проекти, но мандатът на банката ще бъде много широк. Така страните от БРИКС ще се обръщат за помощ един към друг, за да си отпускат кредити на по-изгодни условия, пише "Ведомости", цитирайки финансови експерти.
Независимо, че създават собствени алтернативи, страните от БРИКС си остават обезпокоени от действащите международни финансови институции, отбелязва вестникът. В Уфа те призоваха САЩ най-после да ратифицират пакета от реформи на МВФ, които имат за цел да засилят ролята на нововъзникващите икономики и развиващите се пазари във фонда. Иначе това "подкопава доверието към МВФ, неговата легитимност и ефективност", се казва в приетата в Уфа декларация на БРИКС.
Целта на създаването на новите наднационални структури, обединяващи петте най-големи развиващи се икономики, не е в създаването на алтернативи на СБ и на МВФ, а именно в засилването на натиска над тях, за да бъдат заставени те да извършат реформи и да се засили присъствието на "новите" в тези организации, обяснява "Женмин жибао". Западните страни често казват на Китай: "С нас или против нас", но той нито е с тях, нито е против тях, казва китайският експерт по БРИКС Чжу Цзъцзин, цитират от "Ведомости". "Китай приема съществуващия ред и в същото време се опитва да го измени. И за Китай ще бъде по-добре да прокарва тези промени заедно с БРИКС, отколкото самостоятелно", заключава китайският експерт.
Последвайте канала на
Свързани новини
БРИКС създава Банка за развитие
09 юли 201410:33
Икономическият ръст се пренася от БРИКС в развитите страни
12 август 201313:04
БРИКС ще бори кризата със 75 млрд. долара
21 юни 201209:51
Китаец нае цял петзвезден хотел за рожден ден на морски лъв (снимки)
16 юли 201517:33
Русия погна професионалните просяци
16 юли 201509:08
Митов в САЩ: Действията на Русия представляват сериозна заплаха
14 юли 201521:43
Честита Нова 2025 година!
Сърбин идва да преговаря с Левски веднага след Нова година
Годината на националния отбор - обзорът на Sportal.bg
Силен трансфер за Локомотив (Сф) - Спас Делев подсили "железничарите"
Салах и Ван Дайк ще преподпишат с Ливърпул за еднакъв срок
Ето кога Григор Димитров ще излезе за втория си мач в Бризбън
Коментари 8
Добави2015.08.03 | 12:10
2015.08.03 | 12:10
2015.08.02 | 21:54
2015.07.15 | 06:54
2015.08.02 | 21:54
2015.07.11 | 17:37
Добави коментар
Водещи новини
Novini.bg Ви желае мирна и щастлива Нова година!
01 януари 202500:00
Президентът Радев: Пожелавам ви мир, здраве и вяра в доброто!
31 декември 202423:58
Брутално меле на столичен булевард в новогодишната нощ
31 декември 202421:09
7 дни след авариите ток вече има: Какъв е редът за получаване на компенсации?
31 декември 202419:20
Водещите новини! БГ Статистика: средно по 10 пияни деца седмично търсят медицинска помощ. Тежковъоръжени полицаи тръгнаха по улиците в Бургас
31 декември 202419:37
Зеленски благодари на Италия и на Мелони за Италианското ротационно председателство на Г-7
31 декември 202419:29
Германската полиция застреля мъж, вилнял с откраднат багер
31 декември 202419:09
Порой наводни ивицата Газа
31 декември 202418:30
Каква ще бъде новата 2025 година според „Вечен календар“ от 1860 г.
31 декември 202419:42
2015.08.03 | 12:10
2015.08.03 | 12:10