Учени: Ролята на изменението на климата в горещините през юли е „огромна“

  • 25 юли 2023 08:58

  • 2913
  • 0
Учени: Ролята на изменението на климата в горещините през юли е „огромна“
© GettyImiges
Слушай новината Слушай новината

Предизвиканото от човека изменение на климата е изиграло "абсолютно огромна" роля в екстремните горещи вълни, които обхванаха Северна Америка, Европа и Китай този месец, се казва в оценка на учени, цитирана от Ройтерс.

През целия юли екстремните метеорологични условия предизвикаха хаос по цялата планета, като температурите счупиха рекорди в Китай , Съединените щати и Южна Европа , предизвикаха горски пожари, недостиг на вода и увеличаване на хоспитализациите, свързани с жегата.

През уикенда хиляди туристи бяха евакуирани от гръцкия остров Родос, за да избягат от горските пожари, причинени от рекордно голяма гореща вълна.

Климатолог на НАСА: Това ще бъде най-хладното лято до края на живота ни

Без предизвиканото от човека изменение на климата, събитията този месец биха били "изключително редки", според проучване на World Weather Attribution, глобален екип от учени, който изследва ролята на изменението на климата при екстремни метеорологични условия.

"Горещите вълни в Европа и Северна Америка биха били практически невъзможни без ефектите от изменението на климата", каза Изидин Пинто от Кралския нидерландски метеорологичен институт, един от авторите на изследването, по време на брифинг с журналисти. "В Китай сега това е около 50 пъти по-вероятно да се случи в сравнение с миналото."

Екипът на World Weather Attribution изчисли, че нарастващите концентрации на парникови газове са направили горещата вълна в Европа с 2,5 градуса по Целзий по-гореща, отколкото би била иначе. Те също така са "подгрели" горещата вълна в Северна Америка с 2 грасуса и тази в Китай с 1 гтадус.

Освен че оказва пряко въздействие върху човешкото здраве, горещината е причинила мащабни щети на реколтата и загуби на добитък, казаха учените, като са сериозно засегнати посевите от царевица и соя в САЩ, мексиканския добитък, южноевропейските маслини, както и китайския памук.

Ел Ниньо вероятно е допринесъл за допълнителната топлина в някои региони, но нарастващите парникови газове са основният фактор, казаха учените, и топлинните вълни ще станат все по-вероятни, ако емисиите не бъдат намалени.

Те изчислиха, че е вероятно продължителни периоди на екстремни горещини да се появят на всеки две до пет години, ако средните глобални температури се покачат с 2C над прединдустриалните нива. Понастоящем се оценява, че средните температури са се повишили с повече от 1,1°C.

"Събитията, които разгледахме, не са рядкост в днешния климат", каза Фридерике Ото, учен от Института за изменение на климата Грантъм в Лондон, говорейки на брифинга. "Не е изненадващо от климатологична гледна точка, че тези събития се случват по едно и също време."

"Докато продължаваме да изгаряме изкопаеми горива, ще виждаме все повече и повече от тези крайности", каза тя. "Не мисля, че има по-силни доказателства, които някоя наука някога е представяла за научен въпрос."

Последвайте канала на

Калина Христова
2913 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини