-
21 юни 2011 10:06
- 1864
- 0
Световните океани са изправени пред безпрецедентна загуба на видове, сравнима с масовото изчезване на живот от праисторическия период, сочи проучване, цитирано от британските вестници.
Моретата дегенерират много по-бързо от всички очаквания заради натрупващия се ефект на няколко отделни фактора, вариращи от затопляне на климата и окисляване на морската вода до повсеместно химическо замърсяване и прекомерен риболов, пише "Индипендънт".
Струпването на тези фактори сега заплашва морската среда с катастрофа, безпрецедентна в човешката история, сочи докладът на екип от водещи океанолози, събрани по-рано тази година в Оксфорд от Международната програма за състоянието на океаните и Международния съюз за опазване на природата. Шокиращото предположение на работната група е, че потенциалното изчезване на видовете - от големи риби до малки корали е пряко сравнимо с петте големи масови изчезвания в геологичния период, по време на които са измрели повечето животински видове в света.
Световните океани са във фаза на изчезване, пише "Дейли Телеграф". Следващото поколение може да изгуби възможността да плува около коралови рифове или да яде определени видове риба, тъй като световните океани преминават във фаза на изчезване на животински видове заради човешки дейности като прекомерен риболов и климатични промени. Според един от цитираните експерти следващото човешко поколение ще пострада, ако позволим на морските животни да се превърнат в изчезващи видове.
Прекомерния риболов и замърсяването поставят рибите, акулите и китовете в крайна опасност и изчезването им е неизбежно, пише "Гардиън", като се позовава на резултатите от изследването.
Преминаването на торове от почвата в океаните създава огромни мъртви зони, където аноксията (липсата на кислород) и хипоксията (ниски нива на кислород) означават, че рибите и други морски видове не могат да оцелеят там. Хипоксията, аноксията, затоплянето и окисляването са фактори, които присъстват във всяко масово изчезване на видове в океаните в историята на Земята, смятат учените.
Преди 55 милиона години повече от половината от някои дълбоководни животни са изчезнали , когато атмосферни промени са създали подобни условия.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски праща вратар на "Лаута"
ЦСКА - София продава Християн Петров в Нидерландия
Арис ще се пробва за Текпетей
Обрат в последното домакинство на Ливърпул за годината даде преднина на мърсисайдци от седем точки
Гол директно от ъглов удар и червен картон доведоха до поредния провал на Манчестър Юнайтед
Везенков с ново постижение в Евролигата, Олимпиакос оцеля в уникална драма в Милано
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Среднощна спасителна акция заради закъсал автобус с 50 пътници
27 декември 202407:22
Издирването на Ники: С всеки изминал ден надеждата се губи
27 декември 202407:50
Отец Кирил: Св. Стефан се моли за своите врагове, които го убиват с камъни
27 декември 202408:26
Взрив на газова бутилка на кола уби мъж: Какви са причините за трагедията?
27 декември 202408:13
Управителят на автобусната фирма след побоя над шофьор в Бургас: Такъв брутален случай не сме имали
27 декември 202408:07
Втори ден без ток в Троянско: На места няма и вода
27 декември 202408:00
Пътищата в страната са проходими при зимни условия
27 декември 202407:56
Путин: Русия и Северна Корея ще продължат да си сътрудничат в рамките на договора за партньорство
27 декември 202406:41
Проф. Рачев: Ще бъде топло в новогодишната нощ
27 декември 202407:32