Около 1 млн. диви растителни и животински вида са изправени пред риск от изчезване

  • 09 юли 2022 21:58

  • 1235
  • 4
Около 1 млн. диви растителни и животински вида са изправени пред риск от изчезване
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Всеки ден милиарди хора зависят от дивата флора и фауна, за да си набавят храна, лекарства и енергия. Но нов доклад, подкрепен от ООН, предупреждава, че прекомерната експлоатация, промяната на климата, замърсяването и обезлесяването тласкат един милион вида към изчезване, съобщава БТА.

В документа, изготвен от Междуправителствената научно‑политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги, се казва, че ако човечеството не подобри устойчивото използване на природата, Земята е на път да загуби 12 процента от дивите си дървесни видове, над хиляда вида диви бозайници и почти 450 вида акули, както и да понесе други непоправими щети.

Половината от пеперудите във Великобритания са застрашени от изчезване

Хората използват обичайно около 50 000 диви вида, като всеки пети от 7,9-милиардното население на света зависи от тях за храна и доходи, посочват експертите, изготвили доклада. Един от трима души разчита на дърва, за да готви, като  броят им е още по-голям в Африка.

Много е важно ресурсите да се употребяват устойчиво. "Когато използването на диви видове стане неустойчиво, това е лошо за тях самите, лошо е за екосистемата и е лошо за хората“, казва пред Асошиейтед прес американката Марла Емъри, която е съпредседател на платформата.

Освен мрачната картина, докладът също така дава препоръки на политиците и примери за устойчиво използване на дивата фауна и флора. Водеща трябва да бъде грижата за местно население, което в миналото устойчиво е използвало дивите видове, се казва в документа. От съществено значение е да се запази предаването на традиционните занаяти за устойчиви практики от по-възрастните членове в дадена общност на новите поколения.

Пример за добра практика е риболовът на арапайма, една от най-големите сладководни риби в света, в бразилската Амазонка, каза пред Асошиейтед пред Жан-Марк Фроментен от Франция, който също е работил по доклада.

“Това беше преминаване от неустойчива към устойчива ситуация“, казва той. „Някои общности в Бразилия създадоха управление на базата на общността и след това повикаха изследователи, за да научат повече за биологията на рибата и да въведат ефективна система за наблюдение.  Моделът работи толкова добре, че беше пренесен при други общности и страни като Перу."

Докладът е одобрен от представители на 139-те страни в  Междуправителствената научно‑политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги. Те се събраха тази седмица в Бон, Германия. В платформата участват десетки експерти, от учени до носители на местни знания.

Междуправителствената научно‑политическа платформа за биологично разнообразие и екосистемни услуги е независим орган и не е част от системата на ООН, но има подкрепата на Програмата на ООН за околната среда, както и на други институции, уточнява Асошиейтед прес.                                   

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1235 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
KONSTANTIN KIRILENKO

2022.07.09 | 22:28

1
хората се убиват помежду си , жалко за животните,а най -голямото безмозъчно същество живе в РУСИЯ ако не бъркам в кремъл и се казва ПУТИН
сметки

2022.07.10 | 06:23

2
До момента на науката са известни около 1 300 000 животински вида и още приблизително толкова растителни вида (1 315 000). Това прави общо 2 615 000 растителни и животински вида. Според статията излиза, че на изчезване са повече от 1/4 от видовете... Хайде малко по-полека.

2022.07.10 | 07:02

3
Вида на глобалните дeБили Гeйтс дано изчезне.
Д-р Ох Боли

2022.07.10 | 07:13

4
Как не ви е срам да илюстрирате със снимка на Тошко Африкански ?

Добави коментар

Водещи новини