-
07 януари 2022 12:11
- 1129
- 0
Анализ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.
През миналия месец декември в югоизточната провинция Съчуан китайските власти са принудили тибетски монаси и други местни жители да присъстват на разрушаването на голяма статуя на Буда. Причина за това са били "официални оплаквания за големия й размер и височина". Това съобщава Радио Свободна Азия, базирано на свидетелски показания.
Става въпрос за 99-футова статуя в окръг Лухуо /Драго на тибетски/ в Тибетската автономна префектура.
Освен статуята са били разрушени и 45 молитвени платформи, ползвани от тибетските монаси. Сайтът на американската медия цитира тибетски източници в изгнание, които са се свързали с монаси от манастира Гаден Мгиал Линг, както и с тибетски жители, живеещи в град Чуар и околните селища. Процесът на разрушаването продължил цели девет дни.
Пред медията тибетец, живеещ в Индия, пожелал анонимност, тъй като семейството му живеело в Лухуо, дава детайли: „Наред с местните жители на разрушаването са присъствали и много полицаи, които имали за задача да предотвратят някакви реакции от жителите, както и да следят те да нямат фотоапарати или телефони, с които да направят снимки, клипове или други видео материали.“
Друг тибетец, също живеещ в Индия и също останал в анонимност добавя, че начинът на разрушаването е бил много унизителен за местните, но особено за монасите. Според източниците статуята е била построена през 2015 г. и е струвала около 6,3 млн. долара. Същите власти, които са я позволили, сега са променили мнението си, издавайки заповед за нейното разрушаване. Мотивът е, че е станала „твърде висока“.
Актът по разрушаването на статуята идва в момент, в който правозащитни организации засилиха критиките срещу китайските власти относно политиката на потискането на правата на малцинствата в страната.
В момента мароканското правителство беше остро критикувано от тях, когато то реши да предаде активиста за защита на правата на уйгурското малцинство Идирези Айшан на Китай. Последният е пристигнал в североафриканската държава през юли 2021 г. от Турция по покана на свой колега-компютърен инженер. Още на летище Казабланка той е бил арестуван и предаден на съд. За Айшан китайските власти са били издали червена бюлетина на Интерпол за „извършените от него престъпления”.
Последвайте канала на
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Пирин 0:0 Добруджа, пропуск на "орлетата"
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Премиерът Главчев: Служебният кабинет работи, за разлика от други институции
22 ноември 202414:27
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49