Проф. Владимир Чуков за novini.bg: Талибаните се стремят да възстановят Ислямско емирство Афганистан

  • 13 август 2021 15:34

  • 2033
  • 3
Проф. Владимир Чуков за novini.bg: Талибаните се стремят да възстановят Ислямско емирство Афганистан
© личен архив

Коментар за novini.bg на проф. Владимир Чуков. Той е известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.

Какво ще стане след изтеглянето на САЩ от Афганистан

Снимките, които ви предоставям са от туитър акаунта на Забибула Муджахид, говорителя на талибаните. Събитието е вчерашния митинг на площада на град Фейзабад, столица на провинция Бадахшан. Тя е стратегическа, тъй като единствена граничи с Китай.

Афганистан и Китай имат 79 км граница, но нямат КПП. Тя е изключително чувствителна за китайската национална сигурност, тъй като граничи с размирната провинция Синджан. Тя е населена предимно с уйгури, които създадоха радикални ислямистки групи, част от които в момента са в Сирия, по-точно в провинция Идлиб.

На митинга представителят на талибаните е казал, че жителите на града няма да имат никакви проблеми с Ислямското емирство. Това означа, че

талибаните се стремят да възстановят своята протодържавност,

която между 1996 и 2001 се наричаше Ислямско емирство Афганистан.

Припомняме, че е много интересен фактът, че талибаните не се забавиха за превземат основния КПП на афганистанско-пакистанската граница. Властите от Исламабад прогониха нахлулите на тяхна територия бягащи афганистанци, след промяната на контрола в този регион. В същото време специалисти припомнят, че през него преминава жизнено важен коридор на афганистански хероин. Пътят от него стига до пристанище Карачи – икономическата столица на Пакистан. Счита се, че от него излиза най-голямата част от афганистанския бял прах, с дестинация по цял свят. Така се получава парадоксът на две съседни пакистански пристанища. Едното – Гуадар, е вратата на китайската икономическа-геополитическа инициатива „един пояс, един път“, а другото – бившата столица Карачи – портът за износ на смъртоносния бял прах, чието производство е гръбнакът на афганистанската икономика и поминък за огромна част от афганистанското общество. Още по-парадоксално е, че двата канала се пресичат някъде на територията на средноазитската държава.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2033 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Асен

2021.08.16 | 13:28

3
При Трамп едва ли щяха да се оттеглят толкова бьрзо, явно са фалирали или малоумни , оставиха цялото военно оборудване на Талибан, както и на ИС?Пьк бежанците да бягат в Европа, ашколсум!
където

2021.08.13 | 16:11

2
където говедарите посеят демокрация никне ислямски или друг екстремизъм.

2021.08.13 | 15:48

1
Американците целят дестабилизация на източен Китай.

Добави коментар

Водещи новини